E-dokumentacja – jak bezpiecznie przechowywać dane pacjentów

Kategoria: Stomatologia
Data: 18-10-2017 r.

Lekarz dentysta może przechowywać dokumentację medyczną na własnym serwerze albo zdecydować się na outsourcing. Niezależnie jednak od tego, na które rozwiązanie się zdecydujesz, musi zadbać, aby była ona odpowiednio zabezpieczona zarówno przed utratą danych, jak i dostępem osób nieupoważnionych. Sprawdź, która z przedstawionych poniżej metod będzie dla Ciebie optymalna.

Bezpieczne przechowywanie danych - 4 możliwe rozwiązania

 
  1. Przechowywanie danych we własnym zakresie.
  2. Wynajem fizycznego serwera dedykowanego od zewnętrznego usługodawcy.
  3. Wynajem wirtualnego serwera dzielonego (VPS).
  4. Wynajem serwera działającego w realnej chmurze (cloud computing).

1. Pierwszą, najdroższą alternatywą jest przechowywanie danych we własnym zakresie, wiążące się z zakupem serwerów. Jest ono bardzo wygodne, gdyż pozwala zachować pełną kontrolę nad procesem gromadzenia i przetwarzania danych. Tym samym wydaje się idealne dla placówek, które mogą sobie pozwolić na rozbudowany dział IT. Jest ono jednak drogie ze względu na wysokie koszty inwestycji związane z zabezpieczeniami klimatyzacyjnymi, energetycznymi i fizycznymi, a także dostępem do szybkich łączy internetowych.

2. Lekarz dentysta może zdecydować się na wynajem fizycznego serwera dedykowanego od zewnętrznego usługodawcy. Outsourcing polega na wynajmie na wyłączność komputera o określonych parametrach, który jest użytkowany wyłącznie przez jedną placówkę. Takie rozwiązanie ma dwie główne zalety: bezpieczeństwo danych oraz możliwość dopasowania przez zewnętrzną firmę ustawień i parametrów do konkretnych potrzeb danej placówki bez konieczności zatrudniania informatyków. Wynajem serwera na wyłączność jest jednak drogim rozwiązaniem (ale nadal tańszym niż zakup własnego).

3. Popularną, trzecią alternatywą stają się wirtualne serwery dzielone (VPS). Polegają one na wydzierżawieniu części przestrzeni dyskowej serwera, dzięki czemu VPS zachowuje funkcjonalność serwera dedykowanego, nie narażając placówki na koszty wynajmowania fizycznej maszyny na wyłączność, przy jednoczesnym rozwiązaniu problemu związanego ze znalezieniem miejsca na jej przechowywanie. Rozwiązanie to może okazać się idealne dla małych podmiotów leczniczych,  które w łatwy sposób mogą przewidzieć, jak wiele zasobów będą wykorzystywały w czasie trwania umowy. Ta alternatywa nie sprawdzi się jednak w przypadku placówek, które nie potrafią określić, jak dużo zasobów będą potrzebowały (np. w wyniku dynamicznego rozwoju lub planowanych inwestycji, które spowodują znaczny wzrost ilości danych do obsługi).

4. Warto przyjrzeć się jeszcze czwartemu rozwiązaniu – serwerom działającym w realnej chmurze (cloud computing), które nie są ograniczane w żaden sposób przez aktualną dostępność zasobów. Są one dynamicznie zwiększane wraz ze wzrastającymi wymaganiami klienta. Pozwala to połączyć zalety ekonomicznego rozwiązania VPS z dynamicznie skalowanym serwerem w chmurze.

Iga Anna Ignaczak, ekspert z zakresu nowych technologii w ochronie zdrowia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40714 )
Array ( [docId] => 40714 )