Dyrektor szkoły ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi

Data: 27-02-2015 r.

Dyrektor szkoły podlega przepisom kodeksu pracy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi. Jest on dla nauczycieli gwarantem odpowiedniego traktowania w pracy – odpowiada za mobbing nie tylko wówczas, gdy sam go stosuje, ale także wtedy, gdy czynu dokonała inna osoba, a dyrektor szkoły temu nie przeciwdziałał.

Dyrektor szkoły ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi w dwóch aspektach. Po pierwsze nie może stosować go jako pracodawca, po drugie ma obowiązek podejmowania czynności ograniczających ryzyko, że mobbing wystąpi (art. 43(3) § 1 Kodeks pracy). Dyrektor szkoły, który nie dokonuje mobbingu, ale nie realizuje w szkole odpowiedniego programu prewencyjnego,  może być pociągnięty do odpowiedzialności za niedostateczne zapobieganie powstawaniu negatywnych zjawisk w szkole. Dla nauczycieli oznacza to, że jeżeli staną się ofiarą ze strony sprawcy innego niż dyrektor szkoły, to mimo to współodpowiedzialny za mobbing będzie dyrektor.

Polityka antymobbingowa – obowiązki dyrektora szkoły

Obowiązki dyrektora szkoły przewidują realizowanie w szkole tzw. polityki antymobbingowej, która dla nauczycieli wiąże się m.in. z:

  • uczestniczeniem w szkoleniach z zakresu pojęcia i skutków stosowania mobbingu,
  • znajomością zasad zgłaszania zachowań niepożądanych,
  • gwarancją zaprzestania negatywnych działań wobec ofiary,
  • znajomością sposobów postępowania ze sprawcą mobbingu.

Przeciwdziałanie mobbingowi wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły jako pracodawcy.

Dyrektor szkoły nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie innych

W razie wystąpienia w placówce działań niepożądanych dyrektor szkoły uwolni się od odpowiedzialności wyłącznie wówczas, gdy  udowodni, że podejmował kroki mające na celu zapobieganie powstawaniu mobbingu (wyrok SN z 3 marca 2011 r. sygn. akt. I PK 35/11). Jeżeli mimo podjętych działań prewencyjnych w szkole doszło do mobbingu, to dyrektor nie ponosi odpowiedzialności za działania konkretnego pracownika. Ma on jednak obowiązek podjęcia działań skierowanych na usunięcie skutków mobbingu, co wiąże się m.in. z zapewnieniem pomocy dla nauczycieli będących ofiarami.

Źródło:

(wyrok SN z 3 marca 2011 r. I PK 35/11).

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36627 )
Array ( [docId] => 36627 )