Przypadki, w których nauczyciele będą zobowiązani do nauczania większej liczby godzin w innych okresach roku szkolnego, tak aby wypracować określone w umowie pensum (np. 18 godzin czy 22 godziny w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu), dyrektor szkoły identyfikuje już na etapie przygotowywania arkusza organizacji.
To organ prowadzący szkołę ustala zasady uśredniania pensum
Po zakończeniu roku szkolnego przez maturzystów plan obowiązkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciela może nie wyczerpywać obowiązującego go tygodniowego wymiaru. Nauczyciel ten powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach roku szkolnego.
Rozliczenie roczne, a nie tygodniowe
W takiej sytuacji zobowiązany jest do ustalenia w łącznym rozliczeniu całorocznym tzw. pensum uśrednionego oraz do rozdzielenia godzin pensum i ewentualnych godzin ponadwymiarowych.
Zasady ustala rada gminy/powiatu
Kompetencje do ustalenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, otrzymał organ prowadzący szkołę.
Dyrektor szkoły, któremu obniżono pensum do 5 godzin tygodniowo, tak ustalony wymiar obowiązkowych zajęć dydaktycznych jest zobowiązany realizować w każdym tygodniu roku szkolnego. Jeżeli ma zajęcia z uczniami w klasie maturalnej i w miesiącach maj–czerwiec nie będzie mógł ich prowadzić w wymiarze 5 godzin, powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach roku szkolnego.
art. 39 ust. 4, art. 42 ust. 3, ust. 5b, ust. 7 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
