Odpłatne korepetycje – obowiązek podatkowy dla nauczycieli

Kategoria: Płace i finanse
Data: 21-07-2013 r.

Wakacje, mimo iż trwa urlop nauczyciela, często są dla nauczycieli okresem wzmożonej pracy, ze względu na korepetycje dla uczniów przygotowujących się do egzaminów poprawkowych i klasyfikacyjnych. Należy pamiętać, że jeżeli udziela się płatnych lekcji, należy odprowadzić podatek.

Korepetycje to forma uzyskiwania przychodu, w którą nie ingeruje dyrektor szkoły, a zatem podatek nie jest odprowadzany przez pracodawcę. Prawo przewiduje jednak dla nauczycieli obowiązek odprowadzania z tego tytułu podatku. Za niezgłoszenie do urzędu skarbowego dodatkowego przychodu grożą kary finansowe.

Rozwiązanie dla nauczycieli – działalność wykonywana osobiście

Prawo nie przewiduje dla nauczycieli udzielających korepetycji obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, choć oczywiście nie wyklucza się takiego rozwiązania. Optymalnym rozwiązaniem dla nauczycieli, którzy są zatrudnieni w szkole na podstawie umowy o pracę i dyrektor szkoły jako pracodawca odprowadza podatki związane z przychodem, jest zgłaszanie do urzędu skarbowego przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

Działalność wykonywana osobiście to wykonywanie odpłatnie pracy bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Dla nauczycieli oznacza to, że jeżeli samodzielnie udzielają płatnych korepetycji, to osiągają przychodu z działalności wykonywanej osobiście. Przychody te są opodatkowane, a ponieważ ani uczeń ani dyrektor szkoły nie odprowadzą tego podatku, obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym przypada nauczycielom.


Opodatkowanie przychodu z korepetycji

Przychody uzyskane z korepetycji można opodatkować na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla nauczycieli oznacza to konieczność wpłacania zaliczek miesięcznych w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał przychód, a za grudzień w terminie składania zeznania podatkowego (art. 44 ust. 1a i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podstawa prawna: art. 44 ust. 1a i ust. 3a ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012 poz. 361)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30384 )
Array ( [docId] => 30384 )