Przejście nauczyciela w stan nieczynny pozbawia prawa do odprawy

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 25-05-2014 r.

Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli trzymiesięczny okres wypowiedzenia oraz odprawę. Nauczyciele mogą jednak zdecydować się na przejście w stan nieczynny, wtedy będą otrzymywać wynagrodzenie, ale zostaną pozbawieni prawa do odprawy.

Dyrektor szkoły może rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem w przypadku likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnianie go w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 Karta Nauczyciela). Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który można skrócić do jednego miesiąca, co oznacza, że wypowiedzenie stosunku pracy powinno nastąpić najpóźniej z końcem maja – (art. 20 ust. 3 i ust. 5 Karta Nauczyciela).

Stan nieczynny – sześć miesięcy wynagrodzenia bez prawa do odprawy

Karta Nauczyciela daje zwolnionym nauczycielom prawo wyboru – mogą oni złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny i przez sześć miesięcy pozostawać pracownikami szkoły z prawem do comiesięcznego wynagrodzenia lub przyjąć przysługującą odprawę i zakończyć zatrudnienie w szkole. Na złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny Karta Nauczyciela daje 30 dni od momentu otrzymania wypowiedzenia (art. 20 ust. 5c Karta Nauczyciela).

Przejście w stan nieczynny sprawia, że otrzymane wypowiedzenie uznaje się za niebyłe i stosunek pracy trwa przez kolejne sześć miesięcy, po których wygaśnie – wygaśnięcie stosunku pracy oznacza brak prawa do otrzymania odprawy o której mówi art. 20 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela.

Pierwszeństwo przywrócenia od pracy dla nauczycieli w stanie nieczynnym

Argumentem na rzecz przejścia w stan nieczynny często jest dla nauczycieli fakt, iż to właśnie im dyrektor szkoły w pierwszej kolejności zaproponuje powrót do pracy w sytuacji  powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 7 Karta Nauczyciela). Karta Nauczyciela nie przewiduje jednak możliwości odmowy, jeżeli dyrektor szkoły zaproponował pracę na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy, bez prawa do odprawy, z dniem, w którym jej dokonano (art. 20 ust. 7 Karta Nauczyciela).

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34948 )
Array ( [docId] => 34948 )