Wyższy podatek od budynku mieszkalnego przeznaczonego na działalność

Data: 19-11-2012 r.

Jeśli firma posiada siedzibę w mieszkaniu, które jednocześnie służy celom mieszkalnym to stawka podatku od nieruchomości będzie zależała od tego, czy istnieje taka część budynku, która zajęta jest wyłącznie na cele prowadzonej działalności.

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości:

  • od budynków mieszkalnych lub ich części wynosi 0,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
  • od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,94 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej

Stawki te są stawkami maksymalnymi i obowiązują w 2012 r.

A zatem, wyższa stawka podatku od nieruchomości dotyczy dwóch kategorii obiektów:

  • budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności - w tym zakresie nie mieszczą się budynki mieszkalne oraz
  • budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Jeżeli część przeznaczona na prowadzenie działalności została wydzielona, wówczas należy od jej powierzchni użytkowej opłacać podatek od nieruchomości według stawki wyższej. Natomiast jeśli całość budynku jest przeznaczona zarówno na cele mieszkalne, jak i gospodarcze, to od całej powierzchni budynku należałoby zapłacić podatek według stawki właściwej dla budynków mieszkalnych (stawki niższej).

Podobne stanowisko zajął Prezydent Miasta Łodzi w interpretacji z dnia 3 sierpnia 2007 r. (sygn. IIIRF 3110/1/02/07) stwierdzając, że jeżeli zatem lokal mieszkalny lub jego część został zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności gospodarczej służą jednocześnie celom mieszkalnym, to będą one korzystały ze stawki określonej jak dla budynków mieszkalnych. Natomiast wykorzystywanie do działalności gospodarczej fizycznej części budynku będzie uzasadniało wyższe opodatkowanie tylko tej części.

Potwierdzeniem faktycznego zajęcia budynku mieszkalnego lub jego części na prowadzenie działalności gospodarczej może być między innymi fakt rozliczania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kosztów związanych z utrzymaniem budynku mieszkalnego lub jego części (np. kosztów zużycia energii, wody, centralnego ogrzewania, wywozu śmieci itp.) lub wprowadzenie tego budynku lub jego części do ewidencji środków trwałych.

Podstawa prawna:

art. 1a ust. 1 pkt 3 i art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30794 )
Array ( [docId] => 30794 )