Ekwiwalent za pranie odzieży przedsiębiorca zaliczy w koszty

Kategoria: PIT
Data: 04-03-2013 r.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego, odpowiednich do stosowania na danym stanowisku pracy. Wybór rodzaju takiej odzieży należy do pracodawcy, jednak powinien on skonsultować się w tej sprawie z pracownikami lub ich przedstawicielami.

Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie zatrudnionemu pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz instruowanie pracowników o metodach posługiwania się tymi środkami. Wypłacony ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest kosztem pośrednio związanym z przychodami i nie został ujęty w wykazie kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, czyli stanowi koszt w ujęciu podatku dochodowego.

Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników za ich zgodą własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bhp. Wtedy na podstawie art 21 ust 1 pkt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jeśli wypłaca pracownikom ekwiwalent za pranie własnej odzieży we wskazanej powyżej sytuacji, to ekwiwalent ten tez może u pracodawcy stanowić koszt uzyskania przychodów.

 

Wypłacone pracownikom ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy. Przychód ten został jednak wyłączony z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych. Dla zwolnienia z oskładkowania nie ma znaczenia czy ekwiwalent jest wypłacany za pranie odzieży roboczej przekazanej pracownikowi przez pracodawcę, czy odzieży stanowiącej własność pracownika. Jest on także wolny od podatku dochodowego.

Podstawa prawna:

  • art. 2376 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.
  • art 21 ust 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Autor: dr Katarzyna Trzpioła, wykładowca na wydziale Zarządzania UW


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

tutaj dość aktualnie o tym zapisali

Ocena użytkownika:
3
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30958 )
Array ( [docId] => 30958 )