Bilet może być dowodem księgowym

Kategoria: PIT
Data: 12-02-2013 r.

Dowodem księgowym może być bilet dokumentujący przejazd PKP lub PKS jeśli dotyczy trasy nie krótszej niż 50 km i zawiera dane określone w przepisach.

Wydatki związane z wyjazdami można uznać za koszty podróży służbowej. Takie stanowisko wyraził m.in.WSA w Szczecinie z 7 października 2009 r. (sygn. akt I SA/Sz 43/09), który stwierdził, że „zakresem omawianego unormowania (chodzi o przepis zezwalający na ujęcie diet w kosztach podatkowych - przyp. autor) zostały (…) objęte osoby prowadzące działalność gospodarczą bez żadnych wyłączeń podmiotowych i przedmiotowych.

W szczególności przepis ten nie przewiduje żadnych ograniczeń kręgu osób uprawnionych ze względu na rodzaj lub miejsce wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też nie rozróżnia wyjazdu służbowego w celu zawarcia umowy o świadczenie usługi, dokonania zakupu środka trwałego czy świadczenia usługi w wykonaniu zawartej umowy”.

Koszty delegacji przedsiębiorcy należałoby rozliczać na podstawie standardowych dowodów księgowych. Do takich zaliczamy przede wszystkim faktury VAT i rachunki. Za fakturę VAT uznaje się również bilety jednorazowe uprawniające do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób m.in. kolejami czy taborem samochodowym. Bilet taki musi zawierać następujące dane:

  • nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
  • numer i datę wystawienia biletu,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę należności wraz z podatkiem,
  • kwotę podatku.

 

Jeżeli jednak bilety nie mają rangi faktury, to w celu ujęcia wydatków w kosztach niezbędne będzie uzyskanie faktury lub rachunku dokumentujących poniesienie wydatku. Nie ma w tym przypadku możliwości sporządzenia dowodu wewnętrznego, bowiem w przypadku podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą dowodem wewnętrznym można udokumentować wyłącznie wartości diet.

Podstawa prawna:

  • § 12 ust. 3 pkt 1 i § 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 ze zm.);
  • § 17 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360).

Autor: Magdalena Płachecka, Specjalista z zakresu prawa podatkowego
Opracowanie redakcyjne:Katarzyna Brzozowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30953 )
Array ( [docId] => 30953 )