Nowe e-usługi oraz nowy sposób egzekwowania mandatów

Data: 10-07-2015 r.

Do Sejmu wpłynęła nowelizacja prawa drogowego, która ma wprowadzić kolejne e-usługi w ramach modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0. Ponadto zmienią się zasady egzekwowania mandatów od kierowców.

Dzięki nowym e-usługom, które przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki, będzie można sprawdzić online liczbę punktów karnych, informacje o własnym pojeździe lub dowiedzieć się, do której szkoły jazdy warto się udać.

Kierowcy zyskają dostęp przez Internet do własnych danych i informacji. Będą mogli na bieżąco monitorować informacje na temat zastosowanych wobec nich kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, np. będą mogli sprawdzić liczbę własnych punktów karnych. E-usługa „Sprawdź szkołę jazdy” pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie udostępnionych danych statystycznych. Natomiast w zakładce „Mój pojazd” właściciele dowiedzą się wszystkiego na temat własnego samochodu. Prawdopodobnie nowe e-usługi zaczną działać w styczniu 2016 roku. Ponadto więcej danych będzie wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zgromadzone zostaną w niej informacje dotyczące m.in. badań technicznych pojazdów i zdarzeń ubezpieczeniowych.

Rząd chce, żeby więcej kierowców płaciło mandaty, które otrzymali. Dlatego zamiast urzędów wojewódzkich, zajmą się tym od 2016 roku urzędy skarbowe. Pracownicy urzędów wojewódzkich zostaną przeniesieni do urzędów skarbowych i tym samym będą mogli wywierać większy nacisk na niepłacących mandatów. Najpierw będą przypominać telefonicznie lub e-mailowo o zapłacie kary. Jeśli kierowcy to zlekceważą, może to być dla nich kosztowne. Obecnie urzędy skarbowe wkraczają do akcji, gdy kierowca, np. ma zwrot podatku. Możliwe jest również zablokowanie kwoty mandatu na koncie bankowym przez US. Póki sprawa jest w urzędach wojewódzkich kierowcy nie są narażeni na żadne niedogodności.

Źródło:

msw.gov.pl, „Puls Biznesu”

Elżbieta Jurewicz, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37492 )
Array ( [docId] => 37492 )