Zawarcie umowy ubezpieczenia od NNW jest dobrowolne

Data: 11-05-2015 r.

Żądanie od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków jest niezgodne z prawem. Odmowa ubezpieczenia dziecka nie może rodzić dla wychowanka negatywnych skutków (np. odsunięcia przedszkolaka od udziału w zaplanowanych zajęciach).

Najpopularniejszym ubezpieczeniem kierowanym do przedszkoli jest ubezpieczenie wychowanków na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych (tj. od następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW). Ubezpieczenie NNW nie ma statusu ubezpieczenia obowiązkowego. Potwierdza to Ministerstwo Edukacji Narodowej w wydanym we wrześniu 2014 roku komunikacie.

Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej

Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, jak również w przypadku organizowania imprez i wycieczek szkolnych w kraju jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Umowa ta może być zawierana wyłącznie z woli rodziców.

Żądanie przez dyrektorów szkół i placówek od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków (bezpośrednio lub za pośrednictwem szkoły), jak również żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową przez nich uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń jest niedopuszczalną praktyką (stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z 15 września 2014 r., DZSE.WSEWU.6131.22.2014).

Przytoczone stanowisko dotyczy również przedszkoli.

 

Jeżeli z regulacji wewnętrznych niepublicznego przedszkola wynika obowiązek ubezpieczenia dziecka, a rodzic oświadcza, że zapoznał się z ich treścią, dyrektor może domagać się przedstawienia polisy. W wielu jednak przypadkach zasady organizowania wycieczek czy spacerów w placówkach niepublicznych pokrywają się z regulacjami publicznych przedszkoli, co skutkuje brakiem obowiązku pokrywania ubezpieczenia NNW.

Warto jednak zastanowić się, czy przepisy dopuszczają ustalenie w statucie przedszkola niepublicznego obowiązku płacenia NNW. Jeżeli statut lub umowa z rodzicem nie przewidują konsekwencji braku wykazania zawarcia umowy ubezpieczenia NNW, zapis ten nie będzie możliwy do wyegzekwowania.

Dariusz Skrzyński, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37126 )
Array ( [docId] => 37126 )