Powszechnie przyjęto, że za szkody wyrządzone przez uczniów, którzy nie ukończyli 18 roku życia odpowiadają rodzice lub opiekunowie. Dyrektor szkoły powinien natomiast mieć świadomość, że zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez młodszych uczniów może spadać na nauczycieli sprawujących nad nimi opiekę – dla nauczycieli przewidziany jest bowiem obowiązek sprawowania nadzoru nad uczniami w czasie sprawowania nad nimi pieczy. Nie oznacza to jednak, że uczniowie nie ponoszą konsekwencji swojego zachowania i dyrektor szkoły nie może wymierzać dla nich kar.
Niszczenie mienia przez uczniów – odpowiedzialność nauczycieli
Dyrektor szkoły powinien określić procedurę postępowania w przypadku niszczenia mienia przez uczniów. Trzeba pamiętać, że dokumenty w szkole powinny uwzględniać wiek uczniów – z nim związana jest kwestia odpowiedzialności za wyrządzone szkody – w niektórych sytuacjach odpowiedzialność spada na nauczycieli.
Za szkody wyrządzone przez dzieci mogą odpowiadać nauczyciele
Dyrektor szkoły nie ma podstawy prawnej do tego, by pociągać rodziców lub opiekunów do odpowiedzialności za szkody wyrządzone w szkole przez dzieci poniżej 13 roku życia. Zgodnie z art. 427 Kodeksu cywilnego za szkody wyrządzone przez dziecko odpowiadają osoby, które w danym momencie były zobowiązane do sprawowania nad nim nadzoru. Jeżeli szkoda została wyrządzona w szkole w związku z niedostatecznym nadzorem – obowiązek jej naprawiania może być przewidziany dla nauczycieli (art. 426 i art. 427 Kodeks cywilny).
Dyrektor szkoły może przewidzieć kary dla uczniów
Odpowiedzialność przewidziana dla nauczycieli niedopełniających obowiązków związanych ze sprawowaniem nadzoru nie oznacza, że dyrektor szkoły nie może przewidzieć kar dla uczniów. Kary za niszczenia mienia muszą określać obowiązujące dokumenty w szkole – należy zapoznać z nimi rodziców oraz samych uczniów.
art. 426, art. 427 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. DZ.U. 2014 poz. 121)
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły
