Przepisy prawa oświatowego nie regulują, jakie są obowiązki dyrektora szkoły oraz nauczycieli w sytuacji zasłabnięcia słuchacza podczas zdawania egzaminu maturalnego. Dyrektor szkoły musi jednak wiedzieć, że takie zdarzenie nie stanowi o automatycznym przerwaniu egzaminu.
Omdlenie ucznia podczas matury – instrukcje dla nauczycieli
Zasłabnięcie maturzysty podczas matury nie musi oznaczać przerwania egzaminu – w obowiązki dyrektora szkoły wpisuje się zapewnienie takiej osobie pomocy medycznej, ale decyzję o kontynuowaniu egzaminu powinien podjąć zdający. Istotne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem matury dyrektor szkoły przekazał w tym zakresie odpowiednie instrukcje dla nauczycieli.
Dyrektor szkoły nie decyduje o przerwaniu egzaminu
Zasłabnięcie czy omdlenie podczas egzaminu maturalnego nie oznacza automatycznego przerwania egzaminu i konieczności powtarzania go w kolejnym terminie. Jeżeli stan zdrowia zdającego na to pozwala, to dyrektor szkoły umożliwia kontynuowanie egzaminu.
Pierwszym działaniem, jakie wchodzi w obowiązki dyrektora szkoły, w której doszło do zasłabnięcia ucznia, jest wezwanie pomocy medycznej. Jeżeli to możliwe – ucznia należy wyprowadzić z sali, tak aby nie zakłócać spokoju pozostałych zdających. Lekarz po przeprowadzeniu badania zadecyduje, czy konieczne jest przeprowadzenie procedur medycznych wymagających opuszczenia placówki. Należy jednak podkreślić, że uczeń, który ukończył 16 lat sam decyduje o tym, czy wyraża zgodę na ich przeprowadzenie (art. 32 i art. 33 ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty)
Obowiązki dyrektora szkoły – zapewnienie pierwszej pomocy
Dyrektor szkoły, niezależnie od tego czy w szkole trwają egzaminy czy zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w placówce. Dla wszystkich nauczycieli przewidziany jest natomiast obowiązek udzielenia pomocy w razie wypadki (§ 2 i § 40 rozporządzenie w sprawie).
Wezwanie do szkoły pomocy medycznej nie oznacza, że zdający przerwie udział w egzaminie. O stanie zdrowia zdającego decyduje lekarz, natomiast należy pamiętać, że pełnoletni słuchacz może uznać, iż jest w stanie kontynuować egzamin. Wówczas dyrektor szkoły nie może odmówić, lekarz powinien natomiast udzielić najważniejszych instrukcji dla nauczycieli przebywających w szkole do końca trwania egzaminu.
- § 2 i § 40 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2003 r. nr 6 poz. 69)
- art. 32 i art. 33 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. Dz.U. 2015 r. poz. 464)
Zobacz także:
