Już w grudniu warto zacząć planować urlopy na 2015 rok

Data: 17-12-2014 r.

Przepisy prawa pracy nie narzucają konkretnego terminu sporządzania planu urlopów wypoczynkowych. Powinien on być jednak sporządzony najpóźniej z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego, gdyż 1 stycznia pracownicy nabywają prawo do nowego urlopu i od tego dnia mogą z niego korzystać.

Urlop za 2015 rok pracownicy przedszkola nabędą 1 stycznia, musi być zatem już wówczas opracowany plan, ale niekoniecznie na cały rok z góry. Zwykle dyrektor ustala plan w oparciu o preferencje urlopowe nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, uwzględniając terminy, w jakich chcieliby skorzystać z urlopu. Wnioski pracowników powinny zostać uwzględnione, jeśli propozycje zapewnią normalny tok pracy w placówce. Pracodawca nie może jednak odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie rodzicielskim (macierzyńskim, ojcowskim).

Najwięcej urlopów jest udzielanych w wakacje, gdy przedszkole ma wakacyjną przerwę. Planem urlopów obejmuje się tylko tę część urlopu wypoczynkowego, która nie obejmuje przerwy w funkcjonowaniu przedszkola, o ile jest to więcej niż 4 dni. Nie obejmuje się bowiem planem urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni.

W planie urlopów dyrektor powinien uwzględniać wszystkie urlopy, do których nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w przedszkolu są lub będą uprawnieni w okresie, na który ten plan jest sporządzany, a więc urlopy:

  • zaległe, z poprzednich lat, wykorzystanie których powinno nastąpić do 30 września,

  •  kolejne, do których pracownicy nabywają prawo 1 stycznia każdego roku,

  • uzupełniające, do których pracownicy nabędą prawo w trakcie zaplanowanego okresu.

Do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach niepublicznych nie mają zastosowania przepisy ustawy – Karta Nauczyciela odnośnie urlopu wypoczynkowego. Natomiast zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy (w tym m.in. zasady ustalania planu urlopów, wymiaru urlopu, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy).

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36229 )
Array ( [docId] => 36229 )