Świadczenia z tytułu podróży służbowej zleceniobiorcy bez podatku

Kategoria: PIT
Data: 12-11-2012 r.

Osoby odbywające podróże służbowe pobierają z tego tytułu określone świadczenia. Po spełnieniu określonych warunków świadczenia te nie są opodatkowane do wysokości limitów.

Grono osób, które mogą zostać uprawnione do otrzymywania określonych świadczeń z tytułu odbywania podróży służbowej, jest bardzo szerokie i obejmuje:

  • pracowników,
  • osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zleceniobiorców, menedżerów),
  • członków władz spółek (zarządów, rad nadzorczych), ale także
  • pełniących określone funkcje czy wykonujących tylko pewne zadania na rzecz różnego typu organizacji, instytucji działających na podstawie odrębnych przepisów (np. wolontariusze działający na rzecz fundacji, członkowie stowarzyszeń, związków zawodowych, klubów sportowych itp.).

Świadczenia otrzymane przez zleceniobiorcę z racji podróży służbowej nie są opodatkowane:

1) do wysokości limitów przewidzianych:

  • w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1990 z późn. zm.) lub
  • w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1991 z późn. zm.),

2) jeżeli zleceniobiorca nie zaliczył ich do kosztów uzyskania przychodu,

3) jeżeli zleceniobiorca realizuje w trakcie podróży zadania służące osiągnięciu przychodu.

 

W wyroku z 10 grudnia 2003 r. (sygn. akt I SA/Gd 1618/00) NSA wskazał, że „jeżeli zostaje zawarta pisemna umowa zlecenia i w tej właśnie formie określony zostaje przedmiot umowy oraz przysługujące zleceniodawcy wynagrodzenie, to w tej samej formie strony powinny, dla celów dowodowych, w pojęciu prawa podatkowego sprecyzować, czy w ramach otrzymywanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia sam zleceniobiorca ma obowiązek ponoszenia kosztów, np. wyjazdów związanych z wykonaniem umowy zlecenia czy używania własnego samochodu, czy też koszty te ponosić będzie zleceniodawca”.

Podstawa prawna:

art. 21 ust. 1 pkt 16b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autor: Mariusz Pigulski

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska

Zobacz też:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30909 )
Array ( [docId] => 30909 )