Czas trwania zagranicznej podróży służbowej

Autor: Styczyński Rafał
Data: 28-08-2012 r.

Ustalenie dokładnego czasu trwania zagranicznej podróży służbowej jest niezwykle istotne ponieważ warunkuje wysokość przyznawania świadczeń. Czas trwania podróży uzależniony jest od środka komunikacji.

Czas pobytu pracownika poza granicami kraju uzależniony jest od rodzaju środka lokomocji, którym odbywana jest podróż. Okres pobytu za granicą jest liczony w przypadku:

  • środka lokomocji lądowej - od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju,
  • środka komunikacji lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju,
  • środka komunikacji morskiej - od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) do portu polskiego w drodze powrotnej do kraju.

Jak widać, niejednokrotnie długość podróży służbowej będzie zależała od środka komunikacji, którym pracownik będzie podróżował. Oznacza to, że jeżeli osoby odbywają podróż służbową różnymi środkami lokomocji i nawet przekroczą granicę kraju o tej samej godzinie, ich czas pobytu za granicą może być różny.

W wyroku z 22 marca 2000 r., sygn. I SA/Lu 1747/98, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że:

„(...) Czas podróży służbowej liczy się w sposób ciągły od chwili przekroczenia granicy w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy w drodze powrotnej do kraju, bez uwzględnienia pory dziennej lub nocnej, godziny zmiany daty itp., a dobę stanowi czas każdych 24 godzin niezależnie od godziny, w której ten okres czasu się zaczyna (...)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32645 )
Array ( [docId] => 32645 )