Kolejne poprawki do ustawy walczącej z pijanymi kierowcami

Data: 16-03-2015 r.

Nowelizacja prawa mająca na celu zaostrzenie sankcji za jazdę po pijanemu przeszła przez obrady Senatu. Zmiany dotyczą nawiązek na rzecz poszkodowanych oraz możliwości instalowania blokad alkoholowych. Zaproponowano kilka poprawek.

Nowelizacja zakłada m.in., że nietrzeźwi kierowcy, oprócz kary i zatrzymania prawy jazdy, musieliby płacić nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu byłoby to 5.000 zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Recydywiści i osoby odpowiadające na podstawie zaostrzonych kryteriów mieliby natomiast do zapłaty co najmniej 10.000 zł. Jedna z senackich poprawek umożliwia stosowanie przepisów dotyczących rozkładania na raty i umarzania nawiązek na rzecz Skarbu Państwa także do nawiązek orzekanych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zgodnie ze zmianami, jeśli kierowca zostanie ponownie skazany za jazdę po pijanemu, sąd orzeknie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Nie skorzysta z tego środka karnego jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd wobec recydywistów to 3 lata. Kolejną zmianą ma być wprowadzenie nowego typu przestępstwa. Karane stałoby się prowadzenie pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień po tym, gdy wobec kierowcy został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Za to groziłoby do 2 lat więzienia.

Ponadto osoby skazane za jazdę po pijanemu, którzy będą się starać o przywrócenie uprawnień, gdy orzeczono wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów, będą mogły prowadzić pojazd tylko wyposażony w blokadę alkoholową (tzw. alcolock). Uniemożliwi ona uruchomienie samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekraczałby 0,1 mg alkoholu w 1 dm³.

Źródło:

rp.pl

Krzysztof Luberek, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36710 )
Array ( [docId] => 36710 )