Kary za prowadzenie samochodu bez uprawnień

Autor: Adam Hrycak
Data: 24-02-2015 r.

Jeśli kierowca będzie jeździł bez uprawnień, może dostać zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli go zlekceważy, grozi mu więzienie. Projekt zmian w Kodeksie wykroczeń i Prawie o ruchu drogowym obecnie jest w Sejmie.

Kierowcy za prowadzenie samochodu bez uprawnień ma grozić:

  • areszt,

  • ograniczenie wolności albo

  • grzywna w wysokości nie niższej niż 3.000 zł.

Jeśli kierowca zostanie po raz drugi przyłapany na popełnieniu tego wykroczenia, sąd będzie mógł wobec niego orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Następny raz może poskutkować przepadkiem pojazdu. Jeżeli samochód nie będzie własnością sprawcy, konfiskata będzie wchodziła w grę tylko wtedy, gdy ukarany kierował nim za zgodą właściciela. Obecnie mandat za takie wykroczenie wynosi 500 zł.

Zaostrzenie przepisów ma na celu wyeliminowanie prowadzenia pojazdów bez wymaganych uprawnień. Niestety część osób decyduje się na popełnienie takiego naruszenia ze względu na niezbyt dotkliwe konsekwencje. Po wejściu w życie nowelizacji kierowca wsiadając za kółko bez uprawnień, będzie ryzykował otrzymanie wysokiego mandatu, a następnie także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów i konfiskatę samochodu.

Oczywiście w okresie obowiązywania tego zakazu nie będzie mógł uzyskać uprawnień. Jeżeli zaś pomimo zakazu zdecyduje się na jazdę, popełni przestępstwo, narażając się na karę pozbawienia wolności do 3 lat.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Polecam

Ocena użytkownika:
4
Zgłoś naruszenie regulaminu
Array ( [docId] => 36619 )
Array ( [docId] => 36619 )

Array ( [docId] => 36619 )