Nie potrzeba zgody kierowcy, żeby wysłać go na zaległy urlop

Data: 12-12-2014 r.

Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Kierowca nie ma prawa się go zrzec. Jednak nie może on rozpocząć urlopu, także zaległego, w wyznaczonym przez siebie terminie bez zgody przełożonego.

Firma ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu do końca września następnego roku. Jednak pracownicy nie zawsze chcą wykorzystać zaległy wypoczynek w tym terminie. Sąd Najwyższy uznał, że w takim przypadku pracodawca może wysłać na niego pracownika nawet bez jego zgody (wyrok z 25 stycznia 2005 r., I PK 124/05).

 

Pracodawca musi udzielić zatrudnionemu urlopu wypoczynkowego w określonym rozmiarze i terminie według ustalonych zasad. Natomiast kierowca nie może zrzec się prawa do urlopu i odmówić wykorzystania go. Jeżeli jednak pracownik odmawia wykorzystania zaległego urlopu do 30 września, firma ma prawo wysłać go na taki urlop bez jego zgody.

Natomiast pracownik nie może bez zgody pracodawcy rozpocząć urlopu, nawet zaległego. Zdaniem Sądu Najwyższego pracownika nie usprawiedliwia nawet jego nieobecność w pracy, jeśli nie zawiadomił przełożonego o rozpoczęciu zaległego urlopu. Ponadto nawet jeżeli pracodawca nie udzielił kierowcy zaległego urlopu, nie uprawnia go to do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody szefa (wyrok z 5 grudnia 2000 r., I PKN 121/00).

Sławomir Jedliński, ekspert z zakresu prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36204 )
Array ( [docId] => 36204 )