Obowiązek posiadania listu przewozowego

Autor: Ewa Matejczyk
Data: 24-10-2014 r.

Podczas wykonywania przewozu kierowca ma obowiązek mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli między innymi dokumenty związane z przewożonym ładunkiem. Inspektor za brak takiego dokumentu nie musi wystawić mandatu, ale może to zrobić.

Obecność listu przewozowego lub jakiegokolwiek innego dokumentu związanego z przewożonym ładunkiem jest potrzebna nie tylko dla zbadania legalności transportu, ale również dla określenia charakteru przewozu, czyli tego, czy jest to transport drogowy czy przewóz na potrzeby własne. Od tego zależy, jaki dokument będzie wymagany w celu realizacji tego przewozu − zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego czy zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne. 

List przewozowy

Obowiązek sporządzenia listu przewozowego wynika ponadto z prawa przewozowego, zgodnie z którym nadawca składa przewoźnikowi na przesyłkę towarową list przewozowy, a jeżeli przy danym rodzaju przewozu jest to powszechnie przyjęte, w inny sposób dostarcza informacji niezbędnych do prawidłowego wykonania przewozu. W liście nadawca zamieszcza:

  • nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę,

  • miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy,

  • określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia,

  • inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń.

Bezsprzecznie wynika więc, że dokument przewozowy należy wystawić oraz że kierowca powinien mieć go w pojeździe.

Może być tylko pouczenie

Jeżeli podczas kontroli funkcjonariusz nie nałożył mandatu za brak takiego dokumentu, nie może to stanowić potwierdzenia, że kierowca nie musi go mieć podczas transportu ładunku. 

Funkcjonariusz bowiem ma prawo zastosować wobec osoby, która dopuściła się wykroczenia, pouczenie. Nie ma obowiązku nakładania mandatu w każdych okolicznościach i bierze pod uwagę wiele aspektów sprawy, między innymi postawę osoby popełniającej wykroczenie.

Ewa Matejczyk, prawnik specjalizujący się w przepisach transportowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35937 )
Array ( [docId] => 35937 )