Korytarz ratunkowy to wolny pas w środku między samochodami, który muszą zostawić samochody stojące w korku. Korytarz ułatwia dojazd do wypadku. Są one znane od lat w wielu państwach Europy. Z takich rozwiązań korzystają Austriacy, Czesi, Niemcy, Słoweńcy i Szwajcarzy. Statystyki pokazują, że dzięki korytarzom można przyspieszyć dojazd karetki do ofiary wypadku aż o 6 minut. Z korytarzy korzysta też straż pożarna i policja. Sprawdzają się zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych, ale można z nich korzystać także na wielu zwykłych drogach.
Korytarze dla karetek pogotowia na drogach
GDDKiA i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracują nad zmianą przepisów drogowych, umożliwiających dojazd karetki do ofiar wypadków drogowych dzięki korytarzowi ratunkowemu. Taki korytarz znacznie przyspiesza akcję ratunkową.
W krajach, gdzie korytarze obowiązują, kierowca, który nie zastosuje się do korytarza i utrudni przejazd karetce, musi liczyć się z wysoką grzywną. Dlatego ta zmiana przepisów ma wielkie znaczenie. W przypadku wypadków liczy się każda minuta. Pomoc udzielona na czas zwiększa szanse na przeżycie. Wielu poszkodowanych w wypadkach umiera w ciągu miesiąca od wypadku na skutek komplikacji, do których mogłoby nie dojść, gdyby pomoc została udzielona szybciej.
GDDKiA oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało nowelizację prawa o ruchu drogowym. Teraz projekt czeka na akceptację resortów: zdrowia, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej.
moto.wp.pl, GW
Zobacz także:
Tagi: GDDKiA
