Zmiany w czasie pracy - dzień wolny za pracę w dniu 1 listopada 2012 r.

Data: 08-10-2012 r.

Zmiana ta jest wynikiem wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., który orzekł, że przepisy odbierające pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w dzień wolny od pracy są niezgodne z konstytucją.

Wyrok ten oznacza spore zmiany w czasie pracy, a w zasadzie powrót do tego, jak obliczaliśmy czas pracy do 31 grudnia 2010 r. Chociaż związki zawodowe i pracownicy są z pewnością zadowoleni z tego wyroku, tak naprawdę oznacza on spore straty finansowe dla wielu firm (ale nie wszystkich). Nie straci branża turystyczna, hotelarstwo itp. Pracodawca nie wypłaci co prawda wynagrodzenia za dzień wolny, ale zysków też nie będzie.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza powrót do zasad, jakie obowiązywały w zakresie rozliczania czasu pracy do 31 grudnia 2010 r. Zatem każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela obniża obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zatem święto wypada w sobotę, pracodawca ma obowiązek dać mu dodatkowy wolny dzień.

Jak rozliczać czas pracy w listopadzie 2012 r.

W listopadzie 2012 r. wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin. W przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca wyznaczył soboty na dni wolne wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Poza tym w listopadzie mamy dwa święta. Są to: 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych), który wypada w czwartek, i 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), który wypada w niedzielę.

Jeżeli pracownik nie będzie świadczył pracy w czwartek 1 listopada, to w sumie w listopadzie 2012 r. skorzysta z 9 dni wolnych od pracy. Ponieważ 11 listopada wypada w niedzielę, pracodawca nie musi w zamian przyznawać pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Gdyby jednak pracownik musiał świadczyć pracę w czwartek 1 listopada, w zamian powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 130 § 21 Kodeksu pracy,
  • wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r. (K 27/11, Dz.U. z 2012 r. poz. 1110 )

Autor: Katarzyna Czajkowska-Matosiuk - specjalista w zakresie prawa pracy

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32959 )
Array ( [docId] => 32959 )