Pracownik z działalnością gospodarczą – co z podatkiem

Data: 06-06-2017 r.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez pracownika wywołuje skutki w podatku dochodowym. Pracodawca potrąci mu zaliczkę na podatek bez kwoty zmniejszającej podatek.

Dla obowiązków pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego fakt prowadzenia działalności przez pracownika nie ma znaczenia. Nie zwalnia go to obowiązku pobierania zaliczek na podatek od świadczeń ze stosunku pracy oraz sporządzania wymaganych deklaracji (PIT-4R oraz PIT-8AR) i informacji podatkowych (przede wszystkim PIT-11). Zatrudnianie przedsiębiorcy powoduje jednak, że często pracodawca nie będzie mógł pomniejszać zaliczki o kwotę wolną od podatku.

Działalność gospodarcza a potrącanie kwoty wolnej przez pracodawcę

 

Każdy podatnik, który rozlicza się według skali podatkowej ma prawo tylko do jednej kwoty wolnej od podatku. Nie można jej rozliczać dwukrotnie. Dlatego w razie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, kwota wolna od podatku powinna być rozliczana w ramach tej działalności. Pracodawca nie powinien równocześnie potrącać tej kwoty przy obliczanych przez siebie zaliczkach.

Przykład:

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Nie zawiadomił jednak pracodawcy o tym fakcie. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca?

Tak naprawdę, pracodawca nie może sam zaprzestać potrącania kwoty wolnej od podatku. Pracownik powinien zawiadomić go o zmianie stanu faktycznego wskazanego w PIT-2, czyli w tym przypadku o fakcie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. Jednak z art. 32 ust. 4 ustawy o PIT wynika, że zakład pracy nie zmniejsza zaliczki o kwotę wolną, ale dopiero wówczas, gdy podatnik (pracownik) powiadomi go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia PIT-2. Jeżeli więc pracownik nie powiadomi o tych zmianach pracodawca nie może zaprzestać potrącania kwoty wolnej choćby dlatego, że nie wie, od którego momentu powinien zaprzestać uwzględniania kwoty wolnej.

Trzeba przypomnieć, że podatek dochodowy jest podatkiem rocznym. Dlatego, ostateczne rozliczenie podatku, w tym korekta kwoty wolnej potrącanej w trakcie roku do właściwej, prawidłowej wysokości, nastąpi w składanym przez pracownika-przedsiębiorcę zeznaniu PIT-36. Uwzględni on w tym zeznaniu przychody z działalności gospodarczej, ze stosunku pracy, jak i inne ewentualnie uzyskane przychody opodatkowane według skali podatkowej.

Sławomir Liżewski, specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40443 )
Array ( [docId] => 40443 )