Awans pracowników w samorządach będzie się odbywał w ramach tej samej grupy

Data: 03-07-2013 r.

Zablokowany będzie prosty awans pracowników samorządowych na stanowiska urzędnicze, natomiast możliwe będzie awansowanie urzędników na stanowiska kierownicze. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wprowadza poważne zmiany w systemie awansów. Ma zacząć obowiązywać od września 2013 roku.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych z 10 maja 2013 r. wprowadziła zmodyfikowaną definicję wolnego stanowiska urzędniczego. Konsekwencją takiego zapisu będzie zablokowanie awansów z poziomu stanowisk nieurzędniczych (pomocniczych i obsługi) na urzędnicze. Może to mieć znaczące konsekwencje nawet dla tych osób, które dawniej pracowały na stanowiskach urzędniczych, a potem – z różnych względów – musiały je opuścić i zatrudnić się jako pracownicy pomocniczy.

Awanse na stanowiska kierownicze powinny być dopuszczalne

 

Artykuł 20 ustawy o pracownikach samorządowych został uzupełniony o nowy ustęp 2, zgodnie z którym awans wewnętrzny może zostać dokonany jedynie w ramach tej samej grupy stanowisk, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1–3, tj. w ramach stanowisk urzędniczych i kierowniczych urzędniczych, doradców i asystentów, pomocniczych i obsługi. To ograniczenie może rzutować na dalsze stosowanie przepisów do awansów urzędniczych.

Kluczowa może okazać się wykładnia pojęcia „grup stanowisk”. Stanowiska kierownicze urzędnicze stanową wyodrębnioną kategorię wewnątrz grupy stanowisk urzędniczych – tak można wywnioskować z konstrukcji przepisu art. 4 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych. Należy zatem uznać możliwość awansowania pracowników ze stanowisk urzędniczych na stanowiska kierownicze urzędnicze w ramach tej samej jednostki.

Wejście w życie nowelizacji – po wakacjach

Przepisy wejdą w życie 1 września br. Nie powinno to jednak oznaczać „masowych” awansów pracowników ze stanowisk nieurzędniczych na urzędnicze, przyspieszonych terminem wejścia w życie zmian. Dotychczasowe przepisy nie były bowiem jednoznaczne. Nowelizacja wskazuje zaś wyraźny kierunek ich wykładni – nakazujący ze zdecydowaną ostrożnością podchodzić do potencjalnych przeniesień na stanowiska urzędnicze w perspektywie ich wykluczenia nowymi przepisami.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31915 )
Array ( [docId] => 31915 )