Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 26 Apr 2024 13:52:14 +0200 Autostop – jak korzystać bezpiecznie https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/autostop-jak-korzystac-bezpiecznie.html 6c7e344755a81f58cb57786fc5c36a00 Fri, 30 Jan 2015 09:51:35 +0100 Experto24.pl Autostop to sposób podróżowania praktykowany najczęściej przez młode osoby, chcące poznać świat, a nie zawsze dysponujące funduszami na wojaże. Atrakcyjności dodaje mu spontaniczność i przygoda, która się za tym kryje. Coraz częściej jednak przestrzega się przed przesadną ufnością w dobroć ludzką i przedstawia historie autostopowe wyjęte rodem z horroru. Czy rzeczywiście autostopu należy się bać? < Autostop – jak korzystać bezpiecznie

Autostop – jak korzystać bezpiecznie

Experto24.pl

Autostop to sposób podróżowania praktykowany najczęściej przez młode osoby, chcące poznać świat, a nie zawsze dysponujące funduszami na wojaże. Atrakcyjności dodaje mu spontaniczność i przygoda, która się za tym kryje. Coraz częściej jednak przestrzega się przed przesadną ufnością w dobroć ludzką i przedstawia historie autostopowe wyjęte rodem z horroru. Czy rzeczywiście autostopu należy się bać?

Nie ma co ukrywać – większość społeczeństwa to osoby, dla których podróżowanie autostopem to zupełna abstrakcja. Ci stosunkowo nieliczni entuzjaści takiego podróżowania, jednoczą się i zbierają w grupy na forach internetowych czy w mediach społecznościowych i zaciekle bronią swojej pasji – podróży „za jeden uśmiech”. Trudno rozstrzygnąć, gdzie leży prawda – czy autostop to igranie z ogniem, czy może świetne rozwiązanie dla podróżników?

Gwałty, kradzieże, rozboje 

Ostatnio media obiegła historia gwałciciela, który zwabiał młode dziewczyny do swojego samochodu, oferował napoje z narkotykami, a następnie wykorzystywał seksualnie. Dziewczyny były same, stały np. na przystankach autobusowych i wcale nie miały zamiaru łapać autostopu. Przekonał je uśmiech i oferta pomocy. Morał historii wiązał się z autostopem: „Przecież tyle się mówi o zagrożeniach wynikających z autostopu”. Historii jak te krąży więcej, choć nierzadko zaciera się w nich granica między prawdą
a legendą.

Kierowca tym złym

Środowisko kierowców podkreśla natomiast, że to na autostopowiczów trzeba uważać. Pseudo-podróżnik może okazać się zwykłym bandytą, który pod pretekstem podróżowania, okrada kierowców oferujących mu bezinteresowną pomoc. Medal ma zawsze dwie strony, choć w tym przypadku jest i trzeci wariant. Sprowadza się do stwierdzenia, że kierowcy i autostopowicze żyją w idealnej symbiozie, jeśli tylko obie strony mają dobre intencje. Jeśli nie, to znaczy, że nie interesuje ich idea, na której opiera się autostop, a są jedynie zwykłymi bandytami, którzy nie zasługują na miano autostopowicza.

Jak się bronić

W dzisiejszych czasach na zachowanie bezpieczeństwa pozwalają nam m.in. osiągnięcia technologii. Na rynku od jakiegoś czasu istnieje aplikacja przeznaczona dla autostopowiczów – Yanosik AutoStop. Po zalogowaniu się, autostopowicz wysyła sygnał o swojej lokalizacji do wszystkich zarejestrowanych użytkowników-kierowców z aplikacji Yanosik, a Ci mogą z łatwością się z nim skontaktować. Dzięki temu podróżnik zyskuje większą pewność, że trafia do samochodu osoby wcześniej zweryfikowanej przez system aplikacji. Dzięki powiązaniu ich podróży przez aplikację, w systemie zostaje ślad po takim użytkowniku, a przez to zwiększa się bezpieczeństwo obu stron podróży.

To tylko jeden ze sposobów, jak zachować bezpieczeństwo podróżując autostopem. Chociaż osiągnięcia technologii pozwalają poczuć się bezpieczniej, to podstawową zasadą, jaka zawsze powinna obowiązywać w autostopie jest... rozsądek.

Źródło:

Creandi

Piotr Rosik

turystyka

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wypoczynek turysty świadomego ekologicznie https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/wypoczynek-turysty-swiadomego-ekologicznie.html 1acb8250de8c2768c94e395bcae90ea8 Thu, 13 Jun 2013 00:00:00 +0200 Experto24.pl W bogactwie ofert turystycznych coraz śmielej pojawiają się propozycje spędzania urlopu na łonie dzikiej przyrody lub pośród lokalnej społeczności, w kręgu kultury niezniszczonej przez globalizację.< Wypoczynek turysty świadomego ekologicznie

Wypoczynek turysty świadomego ekologicznie

Experto24.pl

W bogactwie ofert turystycznych coraz śmielej pojawiają się propozycje spędzania urlopu na łonie dzikiej przyrody lub pośród lokalnej społeczności, w kręgu kultury niezniszczonej przez globalizację.

Podróżowanie może być czymś więcej niż odwiedzaniem nowych miejsc, robieniem zdjęć i kupowaniem pamiątek. Jedną z najważniejszych przesłanek dla dzisiejszego turysty przy wyborze miejsca wypoczynku jest stan środowiska naturalnego.

Przyjemność obcowania z naturą

Komfort i luksus ustępują pola możliwości przebywania w środowisku, które nie zostało zdegradowane przez ludzką działalność. W rezultacie narastających konsekwencji niekontrolowanego rozwoju turystyki masowej, szybką karierę zrobiła turystyka oparta na koncepcji łagodnego rozwoju.

Przeczytaj także: Gdzie postawić wiatrak?

Ten modny, i dynamiczny trend, określany jest mianem ekoturystyki. Jest to podróżowanie w przyjaznym środowisku, do unikalnych miejsc z zachowanymi ekosystemami, i odrębnością kulturową lokalnych społeczności. Taka turystyka nie jest jednak definiowana wyłącznie poprzez otaczające środowisko, ale przede wszystkim przez sposób myślenia osób korzystających z tej formy wypoczynku. Ekoturystyka zakłada świadomość ekologiczną turysty, który nie zakłócając rytmu otaczającej przyrody, swoim zachowaniem nie przyczynia się do jej dewastacji.

Polska wymarzonym miejscem dla ekoturystów

Wielu osobom ekoturystyka kojarzy się z nużącymi wakacjami spędzonymi na wsi, gdzie główną atrakcją są spacery po lesie lub zwierzęta hodowlane w zagrodzie gospodarza. Tymczasem przybiera ona również bardzo aktywne formy, do których można zaliczyć wspinaczkę, nurkowanie lub eksplorację jaskiń.

Czy firma może być „eko” i dobrze zarabiać?

Polska jest wyjątkowym krajem do uprawiania ekoturystyki. Różnorodność kulturowa, przyrodnicza, czy także kulinarna sprawia, że łatwo o dotarcie do miejsc wyjątkowych. Nasz kraj znajduje się na liście 10 państw, spełniających całkowicie warunki i zasady ekoturystyki. Ranking prowadzi Ethical Traveler, amerykańska organizacja non profit, promująca świadomą i ekologiczną turystykę.

Najpiękniejsze przyrodnicze miejsca w Polsce to oczywiście parki narodowe i parki krajobrazowe. Jednak w naszych warunkach cała tzw. ściana wschodnia, od Suwalszczyzny i Podlasia aż po Bieszczady, jest wymarzonym miejscem do uprawiania ekoturystyki.

Regionem turystycznie idealnym jest przede wszystkim Suwalszczyzna. To jeden z nielicznych obszarów, gdzie udało się ocalić nieskażoną przyrodę. Dziewicze piękno regionu wyróżnia się nie tylko w Polsce, ale na tle całej Europy. Czyste powietrze, jeziora i rzeki, nietknięte przez współczesną cywilizację lasy i puszcze, przyciągają corocznie nowych ekoturystów.

Czytaj także: Dom lub mieszkanie z tanim ciepłem

Coraz większą popularnością cieszą się wycieczki nastawione na prezentację przyrody i kultury, organizowane w małych, kilkuosobowych grupach. Grupy takie zazwyczaj same ustalają sobie scenariusz wycieczek, a na noclegi wybierają gospodarstwa agroturystyczne.


Łukasz Bielak

turystyka

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Turystyka leśna bez wandali https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/turystyka-lesna-bez-wandali.html 9dbbe3049ff018b62ef740766eda4365 Mon, 10 Jun 2013 00:00:00 +0200 Experto24.pl Polskie prawo z zakresu ochrony środowiska wymienia 10 rodzajów form ochrony przyrody, które znajdują się pod szczególnym nadzorem. Większa część z nich to wydzielone obszary, na których obowiązują zróżnicowane, bardziej lub mniej rygorystyczne, nakazy i zakazy dla turystów, zwłaszcza uprawiających turystykę leśną.< Turystyka leśna bez wandali

Turystyka leśna bez wandali

Experto24.pl

Polskie prawo z zakresu ochrony środowiska wymienia 10 rodzajów form ochrony przyrody, które znajdują się pod szczególnym nadzorem. Większa część z nich to wydzielone obszary, na których obowiązują zróżnicowane, bardziej lub mniej rygorystyczne, nakazy i zakazy dla turystów, zwłaszcza uprawiających turystykę leśną.

Obszary prawnie chronione nie są całkowicie niedostępne dla urlopowiczów czy wycieczkowiczów. Mają oni prawo wstępu nawet do parków narodowych i rezerwatów przyrody, których dotyczą największe ograniczenia w swobodnym uprawianiu turystyki.

Tam, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obowiązuje wiele zakazów, w tym m.in. zakaz poruszania się (ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem) poza wyznaczonymi szlakami. Amatorzy nieco mocniejszych wrażeń, wspinaczkowych, mogą to robić wyłącznie w miejscach wyznaczonych przed dyrektora parku narodowego lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska w przypadku rezerwatów – podaje przykłady Joanna Józefiak, z zespołu ds. komunikacji i promocji w Ministerstwie Środowiska.

Ochrona przyrody według prawa

Długą listę ograniczeń i zaleceń, co do zasad użytkowania parków narodowych i rezerwatów, jak i innych obszarów chronionych, określa przede wszystkim wspomniana ustawa, ale plan ich ochrony, czyli sposoby realizacji ustawowych wymagań tworzą w szczegółach kierujący działalnością tych zinstytucjonalizowanych form ochrony przyrody lub zarządzające nimi władze terenów, na których znajdują się chronione strefy.

Informacje dla turystów, o zasadach przebywania i zachowania w parkach narodowych, muszą być dla nich łatwo dostępne. Z tym raczej nie ma problemu. Regulaminy można znaleźć na tablicach przy wejściach na obszar chroniony, są też umieszczane na stronach internetowych ich dyrekcji. Różnią się w zależności od specyfiki danego terenu, jego położenia, ukształtowania i zasobów naturalnych. W zarządzeniach Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) sporo zaleceń dotyczy narciarstwa, w rejonach nadmorskich – uprawiania sportów wodnych. Większość punktów jest jednak zbieżnych, wynikających wprost z ustawy.

Turystyka ekologiczna

Zarówno w przepisach TPN, jak i Słowińskiego Parku Narodowego czy pozostałych znajdziemy nakazy, żeby korzystać wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych (i obowiązuje na nich ruch prawostronny), pojazdami poruszać się po drogach publicznych i oznakowanych dojazdach do parkingów oraz tylko w wyznaczonych miejscach biwakować, uprawiać określone sporty, czy jeśli wchodzić z psami, to obowiązkowo na smyczy. W TPNobowiązuje zakaz wprowadzania psów na całym terenie, wyjątkowo nie dotyczy to jedynie części Doliny Chochołowskiej – jej dna do wysokości schroniska.

Zobacz także: Polska moda na gospodarstwa ekologiczne

A wspólne dla zwiedzających parki zakazy to:zbaczanie ze szlaków turystycznych, niszczenie roślin i zbieranie runa leśnego (z wyjątkiem miejsc wyznaczonych), płoszenie, odławianie i zabijanie zwierząt, zanieczyszczanie terenu, stwarzanie zagrożenia pożarowego, zakłócanie ciszy.

Nad przestrzeganiem przepisów czuwa Służba Parku Narodowego oraz Straż Parku Narodowego – wyjaśnia Joanna Józefiak. W przypadku naruszenia przepisów przez zwiedzających pracownicy tej służby i straży mają prawo nakładać kary. Najczęściej stosują upomnienia.

I tłumaczą karanemu niestosowność jego zachowania, zagrożenia dla przyrody, także dla bezpieczeństwa jego samego i innych odwiedzających. W przypadku ciężkich wykroczeń stosowane są mandaty karne. Upoważniają do tego art. 127 ustawy o ochronie przyrody oraz przepisy Kodeksu wykroczeń – mówi przedstawicielka ministerstwa. W 2012 r. w parkach narodowych nałożono 1169 mandatów na łączną kwotę 142 590 zł. Pouczono 20 068 osób oraz złożono 75 wniosków o ukaranie do sądów.

Zobacz także: Event w lapońskim tipi

Obecnie na terenie Polski znajdują się 23 parki narodowe. Zajmują łącznie 316 748 ha, co stanowi ok. 1 proc. powierzchni kraju. Rocznie odwiedza je ok. 11 milionów ludzi. Turyści mają do dyspozycji 129 ścieżek dydaktycznych oraz 3 243 km szlaków turystycznych. Niemal wszędzie działają ośrodki dydaktyczno-informacyjne.

Iwona Jackowska

turystyka, park narodowy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kalifornia – osobliwości Parku Narodowego Sekwoi https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/kalifornia-osobliwosci-parku-narodowego-sekwoi.html e06dec8dca2a823e6b12f5d972ee8ced Mon, 08 Oct 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Najpotężniejsze drzewa świata – sekwoje, odkryte w połowie XIX wieku podczas kalifornijskiej gorączki złota, zostały nazwane od imienia rdzennego mieszkańca tych terenów, Indianina z plemienia Czirokezów – Sequoyah (racica). Teraz przez słynący z Lasu Olbrzymów Park Narodowy Sekwoi biegną szlaki turystyczne, przy których widnieją malownicze góry, doliny rzek i jaskinie. < Kalifornia – osobliwości Parku Narodowego Sekwoi

Kalifornia – osobliwości Parku Narodowego Sekwoi

Experto24.pl

Najpotężniejsze drzewa świata – sekwoje, odkryte w połowie XIX wieku podczas kalifornijskiej gorączki złota, zostały nazwane od imienia rdzennego mieszkańca tych terenów, Indianina z plemienia Czirokezów – Sequoyah (racica). Teraz przez słynący z Lasu Olbrzymów Park Narodowy Sekwoi biegną szlaki turystyczne, przy których widnieją malownicze góry, doliny rzek i jaskinie.

Inna nazwa sekwoi – redwood, czyli czerwone drzewo, nawiązuje do barwy drewna, które niegdyś wykorzystywano do wyrobu mebli i okrętów, ale teraz są pod ochroną. Długowieczność zawdzięczają korze o grubości 60 cm, która chroni je przed szkodnikami.

Sekwoje ważą około 2 tys. ton, a najpotężniejsze, uważane za największe na świecie – Drzewo Generała Shermana, liczy 3 tys. lat, ma 84 m wysokości i 24 m w obwodzie.

Tereny utworzonego w 1890 r. Parku Narodowego Sekwoi zamieszkiwało plemię Monachee, po którym ocalały petroglify – wyryte w skałach rysunki, a także skalne moździerze używane do rozgniatania żołędzi, podstawowego produktu żywnościowego. Pierwszym białym osadnikiem, zaproszonym przez Indian w 1856 r., był pasterz Hale Tharp. Zbudował zachowane do dziś mieszkanie w pniu zwalonej sekwoi w Lesie Olbrzymów (Giant Forest), opodal łąki, gdzie wypasał bydło.

W Giant Forest odwiedzał Tharpa szkocki imigrant, eksplorator John Muir (1838-1914). Opisał otoczoną majestatycznymi sekwojami łąkę Crescent Meadow, którą nazwał „klejnotem Sierra”. Przyczynił się do uworzenia parku narodowego, a teraz jego imię upamiętnia prowadzący na Mount Whitney szlak John Muir Trail. W 1937 r. drogę biegnąca przez Crescent Meadow zagrodziła zwalona gigantyczna sekwoja. Zarząd Sequoia National Park zdecydował się wyrąbać w niej Tunnel Log o szerokości 5,2 m i wysokości 2,4 m, przez który mogą przejeżdżać auta.

W parku, gdzie odkryto ponad 240 jaskiń, zwiedzającym udostępniana jest tylko jedna – licząca ponad 5,5 km Crystal Cave. Inne jaskinie, takie jak Ursa Minor, nadal badają naukowcy, którzy odkrywają żyjące w nich endemity.

Objętego ochroną parku pasma gór Sierra Nevada nie przecina żadna droga i dlatego można poruszać się tylko pieszo lub konno. Na szlaku Topokah Valley Trail, u podnóża klifu Watchower, wiodnieje wodospad Topokah. Z klifu prowadzi dalej Lakes Trail, szlak z widokiem na dolinę.

Alpiniści wędrują przez dorzecze rzeki Kern na Mount Whitney 56-kilometrowym szlakiem High Sierra Trail. Prowadzi po zboczach Sierra Nevada, przez dziwicze lasy w kierunku Great Western Divide – Wielkiego Zachodniego Działu Wodnego.

W epoce lodowcowej powstał tu olbrzymi kanion w kształcie litery U, ze źródłem termalnym, teraz popularne miejsce wypoczynku wędrowców.
Inną przyrodniczą atrakcją jest ekosystem Pogórza Kalifornii, rozciągający się wokół Ash Mountain (518 m n.p.m.). Rosną tam lasy dębu błękitnego i kalifornijskiego dębu czarnego, łąki i jukki, a doliny rzek i pogórza pokrywają bogate w olejki eteryczne wawrzyny, wrzosy, karłowate dęby, robinie i kaktusy. Pogórza są siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym rysi rudych, lisów, świstaków, mulaków, pum i grzechotników. Na terenach położonych wyżej można spotkać wiewiórki cikari i niebezpieczne dla wędrowców niedźwiedzie.

Tomasz Ławecki

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Trekking w regionie Trydent-Górna Adyga we Włoszech https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/trekking-w-regionie-trydent-gorna-adyga-we-wloszech.html 6f2baecf4fccc1965501db2f3f51c9d3 Mon, 10 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Aż pięć tysięcy kilometrów składa się na Trentino Trekking. Są to dwa szlaki opasujące region w sposób umożliwiający jego najlepsze poznanie. Po drodze zobaczymy cenne zabytki, ale przede wszystkim poznamy piękno tutejszej natury. < Trekking w regionie Trydent-Górna Adyga we Włoszech

Trekking w regionie Trydent-Górna Adyga we Włoszech

Experto24.pl

Aż pięć tysięcy kilometrów składa się na Trentino Trekking. Są to dwa szlaki opasujące region w sposób umożliwiający jego najlepsze poznanie. Po drodze zobaczymy cenne zabytki, ale przede wszystkim poznamy piękno tutejszej natury.

Do turysty należy tylko wybór trasy, bo odpowiednią infrastrukturę zapewnia już region. Sieć schronisk i innych obiektów noclegowych gotowa jest przyjąć na nocleg wędrowca i nakarmić go ciepłym posiłkiem (w menu dominują potrawy regionalne). Te trasy wchodzą w skład większej struktury, dwóch szlaków opasujących kilometrami ścieżek cały region i objętych wspólnym projektem pod nazwą Trentino Trekking (www.trekking.visittrentino.it).

Trekking Legend

Pierwszy z nich, Trekking Legend, zawdzięcza swoją nazwę licznym opowieściom i legendom przekazywanym w tradycji ustnej z pokolenia na pokolenie na terenie Dolomitów. Obejmuje obszar między miejscowością S. Martino di Castrozza oraz dolinami Val di Fiemme i Val di Fassa.

W sumie oferuje ponad 200 km ścieżek trekkingowych, podzielonych na poszczególne odcinki. Turysta może wybrać jeden z nich lub więcej, zdać się na pomoc przewodnika alpejskiego czy też wybrać się w drogę sam, korzystając ze świetnie przygotowanych przez region map i dokładnie oznakowanych szlaków.

Dolomity Brenta Trek

Dolomity Brenta Trek prowadzi z kolei śladami niedźwiedzia brunatnego w położonym na północy regionu Parku Przyrodniczym Adamello – Brenta (największym w Trentino obszarze chronionym). Szlak ma formę pierścienia otaczającego górski masyw Brenta i został przygotowany tak, aby mogli z niego skorzystać zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowani. Dla tych pierwszych wyznaczona została trasa “country”, a więc mniej męcząca, pozwalająca na spokojną kontemplację widoków. Na drugich czeka trasa “expert”.

Przy wyborze noclegu można rozważyć skorzystanie z oferty Dolomiti Walking Hotel, klubu skupiającego 17 hoteli, którego naczelnym celem jest promowanie turystyki górskiej. Można w nich nie tylko przenocować, ale i uzyskać pełną informację na temat wycieczek, wypożyczyć potrzebny w górach sprzęt, przewodnika, a także zamówić transport (www.dolomitiwalkinghotel.it).

W górach, oprócz uprawiania trekkingu, można się też oczywiście wspinać i pokonywać słynne vie ferrate. Najlepsze z nich znajdują się w okolicach jeziora Garda i są ich, do wyboru w zależności od stopnia trudności, setki. Ponieważ są doskonale przygotowane i stale konserwowane, można się nimi poruszać niemal przez cały rok. Amatorzy raftingu mogą spłynąć pontonem jedną z okolicznych, górskich rzek. Czekają też dwa kaniony, wyrzeźbione przez Matkę Naturę w dolomitowych skałach.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Lizbona w rytmach fado https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/lizbona-w-rytmach-fado.html 2ffeb8a8c0f55f8b7618626680aa5367 Tue, 04 Sep 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Popularne lizbońskie kluby fado znajdują się Alfamie i Górnym Mieście. Niektóre kultywują tradycję z lat 30. XX w., kiedy muzyka nazywana robotniczym bluesem spodobała się szerokiej publiczności. Z myślą o turystach zaczęły powstawać lokale serwujące dania kuchni portugalskiej. W stylowych wnętrzach, gdzie świecą czerwone latarenki i rozbrzmiewają pieśni fado, panuje niezapomniany nastrój. < Lizbona w rytmach fado

Lizbona w rytmach fado

Experto24.pl

Popularne lizbońskie kluby fado znajdują się Alfamie i Górnym Mieście. Niektóre kultywują tradycję z lat 30. XX w., kiedy muzyka nazywana robotniczym bluesem spodobała się szerokiej publiczności. Z myślą o turystach zaczęły powstawać lokale serwujące dania kuchni portugalskiej. W stylowych wnętrzach, gdzie świecą czerwone latarenki i rozbrzmiewają pieśni fado, panuje niezapomniany nastrój.

Kultowym lokalem jest Clube de Fado w Alfamie, gdzie można dobrze zjeść i obejrzeć archiwalne zdjęcia z koncertów królowej fado Amálii Rodriques. Kiedy na scenie pojawią gitarzyści i fadista, nastaje cisza przeszywana tylko dźwiękami gitar – dwunastostrunowej portugalskiej i klasycznej. Według lizbońskiej tradycji, cisza może zastąpić żywiołowe brawa, które są mile widziane dopiero na zakończenie występu.

Nowością są kluby, w których młodzież tańczy fado śpiewane przez wieloosobowy zespół. Można tam rozmawiać, śpiewać i tańczyć. Interesujące, że część lokali to własność fadistów. Piosenki śpiewa często także gospodarz, a na scenie pojawiają się... śpiewający kelnerzy. Tylko w nielicznych klubach, takich jak Adega da Machado w Górnym Mieście, można posłuchać podczas wieczoru dwóch nurtów tej muzyki: lizbońskiego i wywodzącego się z Coimbry.

Fado oznacza ludzki los, przeznaczenie i wywodzi się z dołów społecznych. Korzeniami sięga tradycji średniowiecznych trubadurów, wędrujących od miasta do miasta z pieśnią o zranionych uczuciach, bólu po rozstaniu z ukochaną, o porzuconych kochankach i tęsknocie za lepszym życiem.

Powstały filmy i pieśni o fadistach zainspirowanych muzyką ludową z północnej Afryki, skąd przybyli arabscy mieszkańcy Lizbony. Z materiałów źródłowych wynika, że fado pojawiło się w Lizbonie dopiero na początku XIX w., kiedy muzycy zaczęli przygrywać gościom w tawernach nad Tagiem.

W pieśniach Marii Severy (1810-1836), bohaterki pierwszego portugalskiego filmu dźwiękowego z 1931 r. dominował motyw miłości i zdrady oraz fatum ciążącego nad człowiekiem. Jej romansami żyła ulica. Śpiewała z charyzmą, nadając fado – niczym Machalia Jacson bluesowi – niebywały wymiar artystyczny. Umarła tragicznie w wieku 26 lat, ale jest dziś obecna w każdym klubie fado.

Na pamiątkę Marii Severy pieśniarki noszą teraz czarne szale. Kiedy starsza koleżanka zarzuci dziewczynie szal na ramiona, to jest to równoznaczne z pasowaniem na artystkę fado.

Szczególne miejsce w sercach Portugalczyków zajmuje Amália Rodriques. Po tym, jak zagrała w głośnym filmie „Fado Corrido” została okrzyknięta królową fado. A kiedy w 1999 roku umarła, Portugalczycy ogłosili trzydniową żałobę narodową...

Podobnie jak Amália, w Lizbonie tworzył José Afonso (1929-1987), którego utwór „Grandola, Vila Morena” stał się hymnem rewolucji czerwonych goździków. Nazwa wzięła się od kwiatów wetkniętych przez demonstrantów w lufy karabinów. Żołnierze mieli bronić reżimu premiera Caetano, ale na szczęście nie doszło do rozlewu krwi.

W repertuarze fadistów pojawiają się też słowa o dalekich podróżach. Nowością jest wprowadzenie drugiej gitary, klasycznej. Efektowne brzmienie sprawiło, że fado podoba się młodzieży. Wśród popularnych wykonawców w klubach Lizbony można posłuchać Carlosa do Carmo oraz znanej z koncertów w Polsce Teresy Sulgueiro z zespołem Madredeus.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak zmniejszyć skutki zmiany strefy czasowej https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/jak-zmniejszyc-skutki-zmiany-strefy-czasowej.html 65f4c4428af40e3926b69d0b89a2bb8e Tue, 21 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Nagłe zmiany strefy czasowej i klimatu często prowadzą do zaburzeń, które określa się mianem jet lag syndrome. Aby zniwelować skutki zmiany czasowej, przed podróżą należy spać regularnie, zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, unikać alkoholu oraz kofeiny.< Jak zmniejszyć skutki zmiany strefy czasowej

Jak zmniejszyć skutki zmiany strefy czasowej

Experto24.pl

Nagłe zmiany strefy czasowej i klimatu często prowadzą do zaburzeń, które określa się mianem jet lag syndrome. Aby zniwelować skutki zmiany czasowej, przed podróżą należy spać regularnie, zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, unikać alkoholu oraz kofeiny.

Dzięki coraz bardziej przystępnym ofertom linii lotniczych coraz częściej wybieramy na cel naszego urlopu miejsca egzotyczne.

Jednak czas, który udaje nam się zyskać dzięki skorzystaniu z samolotu jako środka transportu często zostaje nam odebrany zaraz po wylądowaniu. Przy założeniu, że nasz urlop trwa 10 dni szkoda marnować połowę z nich na walkę z uciążliwymi skutkami przelotu.

Nagłe zmiany strefy czasowej i klimatu często prowadzą do zaburzeń, które określa się mianem jet lag syndrome. Do najbardziej typowych objawów zalicza się zmęczenie, irytację, trudną do opanowania senność, bóle głowy i problemy z koncentracją. Wynikają one z zakłócenia naszego rytmu dnia i nocy oraz równowagi wewnętrznej organizmu. Intensywność tych objawów jest związana z liczbą przekraczanych stref czasowych oraz kierunkiem naszej podróży.

Generalnie wyprawy na wschód skracają nam dobę i są gorzej tolerowane niż te w kierunku zachodnim, które ją z kolei wydłużają. W obu przypadkach mogą być wykańczające dla organizmu i skutecznie zepsuć pierwszą część urlopu.

Jet lag może praktycznie dotknąć każdego bez względu na wiek oraz częstotliwość podróży lotniczych i niestety nie można się na to uodpornić.

Czy są sposoby na zniwelowanie skutków zmiany strefy czasowej?

Przed wylotem powinniśmy spać regularnie i raczej się wysypiać oraz zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Dobrze jest też unikać alkoholu oraz kofeiny.

Podróżując na zachód powinniśmy spróbować przespać się podczas lotu, a po wylądowaniu nie poddać się ogarniającemu zmęczeniu i przeczekać do późniejszego wieczora, aby pójść spać w rytmie nowej strefy czasowej.

Podróżując na wschód jest trudniej, więc siłą rzeczy powinniśmy zastosować więcej środków profilaktycznych. Dobrze jest zasnąć podczas lotu. Po przybyciu na miejsce powinniśmy zrezygnować przez pierwsze dni z intensywnego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz przebywać dużo na świeżym powietrzu.

W obu przypadkach powinniśmy starać się pić dużo wody zarówno w trakcie podróży jak i po wylądowaniu. To pomaga uchronić się przed odwodnieniem, które nasila objawy jet lag. Dobrze jest też zadbać o jak najbardziej komfortowe warunki – zdjąć buty, włożyć zatyczki do uszu, odsunąć siedzenie, czy włączyć nawiew jeśli mamy taką potrzebę. Powinniśmy też w miarę możliwości wstawać, przechadzać się po samolocie i rozciągać.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Gap year - jak sfinansować taką podróż https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/gap-year-jak-sfinansowac-taka-podroz.html dfa5dbe007d695169574d758c6fe5dbb Tue, 21 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Coraz więcej osób marzy o tym, aby odciąć się na trochę od uporządkowanego życia, rzucić wszystko i wyjechać na trochę dłużej niż przewiduje to standardowy urlop. Gap year jest sposobem, aby to marzenie zrealizować.< Gap year - jak sfinansować taką podróż

Gap year - jak sfinansować taką podróż

Experto24.pl

Coraz więcej osób marzy o tym, aby odciąć się na trochę od uporządkowanego życia, rzucić wszystko i wyjechać na trochę dłużej niż przewiduje to standardowy urlop. Gap year jest sposobem, aby to marzenie zrealizować.

Gap year zapoczątkowany został na zachodzie Europy. Bardzo wiele osób spotkanych na podróżniczych szlakach jest w wieku 19-20 lat i taką wyprawę traktuje jako czas na przemyślenia dotyczące swojej przyszłości. A ostatnio krąg ludzi zainteresowanych taką przerwą w życiorysie zaczął się powiększać o osoby z nawet kilkuletnim stażem w pracy.

Wybierając się w taką podróż można poznać odmienne kultury, języki, ciekawych ludzi, zdobyć nowe umiejętności oraz sprawdzić się w dziwnych i często niespodziewanie trudnych warunkach.

I tu pojawia się pytanie – jak sfinansować taką podróż?

Otóż część osób pracuje ciężko w korporacyjnym świecie, aby pewnego dnia móc to porzucić i ruszyć w stronę realizacji podróżniczych marzeń. Taka praca daje im możliwość zgromadzenia środków na tego typu wyprawę. Inni przeznaczają na to otrzymany spadek, czy sprzedają swój dotychczasowy dorobek. Jeszcze inni wynajmują mieszkanie i zysk z tego tytułu przeznaczają na podróżowanie. Zdarza się także, że firmy wysyłają swoich pracowników na tego typu wyjazdy w ramach przymusowego urlopu. Prawda jest taka, że może to bardzo otworzyć umysł i pozytywnie wpłynąć na zwiększenie kreatywności.

Ci, którzy już są w podróży, często próbują szukać dodatkowych możliwości zarobkowych – zakładają blogi, publikują artykuły i zdjęcia, czy sprzedają nabyte w trakcie podróży akcesoria.

To, co człowiek przeżywa i zyskuje dzięki takiej podróży, to wspomnienia i wiedza, która zostaje na całe życie. Trzeba tylko uważać, żeby nie przegapić momentu na taki wyjazd.

Zobacz także:

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Tanie noclegi w klasztorach https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/tanie-noclegi-w-klasztorach.html 6951fce96443b45b17cf8a193b405238 Tue, 07 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Rzym czy Paryż to miasta drogie. Nocleg w nich stanowi spory wydatek. Dlatego opcją do rozważenia jest spanie w klasztorze czy domu pielgrzyma. Ceny są niższe, standard dobry, a wrażenia z noclegu na przykład w średniowiecznych murach – jedyne w swoim rodzaju. < Tanie noclegi w klasztorach

Tanie noclegi w klasztorach

Experto24.pl

Rzym czy Paryż to miasta drogie. Nocleg w nich stanowi spory wydatek. Dlatego opcją do rozważenia jest spanie w klasztorze czy domu pielgrzyma. Ceny są niższe, standard dobry, a wrażenia z noclegu na przykład w średniowiecznych murach – jedyne w swoim rodzaju.

Noclegi we Włoszech

Coraz obszerniejsza jest w słonecznej Italii oferta noclegów oferowanych przez rozmaite zgromadzenia zakonne. I coraz bardziej urozmaicona. Można spać w liczących kilkaset lat klasztorach, ale i domach pielgrzyma czy domach gościnnych, willach bądź schroniskach. Mogą tu nocować zarówno kobiety jak i mężczyźni, a nawet całe rodziny.

W niektórych placówkach można się tylko przespać – w innych serwowane jest również śniadanie. Wiele z nich jednak serwuje posiłki trzy razy dziennie. Oferowane warunki są na poziomie 1-4*, a ceny zdecydowanie niższe niż w hotelach.

Rezerwować pokoje należy ze sporym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – najlepiej mailowo lub telefonicznie. Tylko wybrane placówki mają własną stronę www! I bardzo istotna kwestia – należy bezwzględnie przestrzegać godzin zamknięcia bramy. A to oznacza zazwyczaj powrót do godziny 23.00, maksymalnie do północy – czyli „nici” z „Rome by night”. Ale coś za coś.

Warto wiedzieć, że we Włoszech wiele zakonów dysponuje kilkoma domami gościnnymi, nie tylko w samym Rzymie, ale i w innych częściach kraju – zazwyczaj w miejscowościach turystycznych. Na przykład Małe Siostry Świętej Rodziny (Piccole Suore della Sacra Famiglia) zarządzają aż sześcioma domami gościnnymi: dwoma w Rzymie – Dom gościnny Paweł VI (Casa Accoglienza Paolo VI) i Domus Nascimbeni, jednym w Viterbo w Lacjum, dwoma nad jeziorem Garda, jednym w popularnej miejscowości narciarskiej Folgaria w Dolomitach oraz jednym nad Laguną Wenecką.

Z kolei Zakon Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy czyli popularnie zwane Brygidki mają trzy domy w stolicy Włoch, jeden godzinę drogi od Rzymu, w Farfa Sabina, jeden w Asyżu i jeden w Toskanii, nieopodal Arezzo.

Poza tym prowadzą też domy gościnne w Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, krajach Beneluksu, na Filipinach, na Kubie, w Indonezji, Izraelu i Palestynie, a także w Polsce (w Częstochowie i w Gdańsku).

Pełna lista domów pielgrzymich, domów gościnnych i pokojów przy klasztorach we Włoszech znajduje się na stronie: http://www.santasusanna.org/comingToRome/convents.html

Inna polecana strona z ponad 3000 adresami we Włoszech to: www.hospites.it oraz www.monasterystay.com

Noclegi we Francji

W Paryżu przy Bazylice Sacre-Coeurm w samym centrum Montmartre'u znajduje się Dom Gościnny Ephrem ze stoma łóżkami (53 sypialnie): www.sacre-coeur-montmartre.com/us/pele.html Takich miejsc jest oczywiście więcej. Niektóre zakony na swoich stronach internetowych publikują listę prowadzonych przez siebie domów pielgrzymich, np. Benedyktyni (www.osb.org) czy Dominikanie (www.op.org).

Noclegi w Bułgarii

Z podobnej opcji mogą skorzystać turyści wybierający się do Bułgarii, gdzie klasztory oferują nocleg pojedynczym osobom lub grupom. Warunki są tutaj zazwyczaj bardzo skromne czyli łóżko, ale zdarzają się też pokoje z łazienkami. W niektórych obiektach jest możliwość przenocowania nawet 200 osób. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja. Przykładowe ceny: od 15 dolarów/noc np. w liczącym tysiąc lat monastyrze Rylskim: www.bulgarianmonastery.com/rila_monastery.html

Noclegi w Afryce, Tajlandii i USA

Strona z adresami noclegów w klasztorach, domach pielgrzyma i gościnnych zakonnych w Europie, Afryce, Tajlandii i USA: www.goodnightandgoodbless.com

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Co warto zobaczyć na Kaszubach https://www.experto24.pl/lifestyle/podroze/sposoby-podrozowania/co-warto-zobaczyc-na-kaszubach.html 4aabee2807e961db4b9da45f092e61ef Tue, 07 Aug 2012 00:00:00 +0200 Experto24.pl Kaszuby – teren Pomorza Gdańskiego, pomiędzy Bałtykiem, Zatoką Gdańską od wschodu oraz Łebą od zachodu, a jego południowy kraniec stanowi granicę Borów Tucholskich. Teren tej krainy historyczno-geograficznej obejmuje zarówno piaszczyste plaże, jak i przepiękne lasy oraz malownicze jeziora. < Co warto zobaczyć na Kaszubach

Co warto zobaczyć na Kaszubach

Experto24.pl

Kaszuby – teren Pomorza Gdańskiego, pomiędzy Bałtykiem, Zatoką Gdańską od wschodu oraz Łebą od zachodu, a jego południowy kraniec stanowi granicę Borów Tucholskich. Teren tej krainy historyczno-geograficznej obejmuje zarówno piaszczyste plaże, jak i przepiękne lasy oraz malownicze jeziora.

Bogactwo kulturowe

Okolicę tę charakteryzuje z jednej strony etniczna i językowa odmienność, a z drugiej odwieczne trwanie przy polskości oraz sprzeciw przeciwko agresji zachodniego sąsiada. Historia bliższa (zabytki administracji pruskiej) i dalsza (kamienne kręgi z początku naszej ery – pozostałość po Gotach), atrakcje przyrodnicze oraz bogata oferta turystyczna: to wszystko sprawia, że odwiedziny Kaszub są jak najbardziej godne polecenia.

Hel

Ten wąski pasek piaszczystego lądu może z powodzeniem zastąpić surferom, żeglarzom czy po prostu: spragnionym wypoczynku plażowiczom dalekie podróże w poszukiwanie „idealnej fali”. Sprawia to panujący tam, wyjątkowy w Polsce mikroklimat: wysokie temperatury, mało opadów i wiatr wprawiający w ruch morskie wody.

Powiat Kościerski

Gdy turystę znudzi morska bryza, może pozwiedzać oraz pozwolić sobie na aktywny wypoczynek na Pojezierzu.

W powiecie kościerskim, którego stolicą jest 600-letnie miasto Kościerzyna podziwiać można wzgórza morenowe i liczne jeziora rynnowe. Ponad 40% tego powiatu stanowią lasy. Znajduje się tu także wiele godnych polecenia zabytków architektonicznych – głównie pamiątek po administracji zaboru pruskiego.

Okolice powiatu kościerskiego są wymarzone dla wędkarzy (240 jezior!), myśliwych oraz kajakarzy. Warto też wyposażyć się w rower – tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego są idealnym miejscem na podziwianie przyrody „z siodła” jednośladu.

Malownicze i różnorodne ukształtowanie terenu sprawia, że Pojezierze to raj dla kajakarzy i miłośników sportów wodnych. Spływy kajakowe są sportem zyskującym coraz więcej zwolenników głównie ze względu na fakt, że jest to dyscyplina sportu dostępna dla każdego: nie wymaga wiele umiejętności.

Coraz więcej fanów zdobywa ostatnio narciarstwo wodne. Można je uprawiać na własnym sprzęcie, bądź skorzystać z usług osób posiadających motorówki oraz wypożyczających narty. Oferowane są również rejsy łodzią spacerową po jeziorze Wdzydze.

Ciekawi świata turyści będą mieli do wyboru szeroką ofertę muzealną (i nie tylko). Odwiedzić należy m.in. Muzeum Ziemi Zaborskiej, Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, no i bezsprzecznie Zamek Krzyżacki. Gości zaprasza również ferma strusi z Garczyna. Dokładna oferta turystyczna zawarta jest na perfekcyjnie przygotowanej stronie internetowej Kaszub. Potencjalny turysta straciłby wiele nie odwiedzając drugiego co do wielkości, kompleksu leśnego w Polsce.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to 300 tysięcy hektarów monumentalnego lasu (głównie sosnowego) urozmaiconego jeziorami, wydmami, dolinami rzek (Brdy, Wdy, Mątwy i Wierzycy). Znajduje się tam także wiele zabytków przyrody, jak drzewa, kamienie. Lasy te obfitują w jagody oraz grzyby.

Gospodarstwa agroturystyczne

Oferta wypoczynkowa jest niezwykle bogata. Warto jednak przemyśleć nocleg w gospodarstwach agroturystycznych. Na ich korzyść przemawia fakt, że nierzadko możemy spróbować lokalnych specjałów, a przecież doznania kulinarne są też sposobem poznawania świata i źródłem przyjemności. W kaszubskich gospodarstwach agroturystycznych można skosztować dżemów robionych przez gospodynię, rosołu gotowanego na kaczce z własnej zagrody oraz „swojego” twarogu czy miodu. Podróż po Kaszubach będzie zatem nie tylko „sentymentalna”, ale także „smaczna”.

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>