Florencja – skarb architektury i sztuki

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 19-07-2012 r.

Florencja to piękne miasto, będące skupiskiem dzieł architektury i malarstwa. Kunsztowne pałace, kościoły, muzea zawierające cenne dzieła sztuki – to wszystko zachęca turystów, by zwiedzić tę perłę Włoch. Przedstawiam kilka miejsc, które stanowią kwintesencję skarbów tego miasta.

Kościół Santa Croce

Kościół Santa Croce to franciszkańska świątynia, jedna z najważniejszych tego typu świątyń we Włoszech. Mieści się w niej wiele kaplic, w których złożone są grobowce wielkich artystów, m.in. Michała Anioła , Galileusza czy też Machiavellego. Zdobią je różnego rodzaju freski, np. w kaplicy Baroncellich freski ukazują Koronację Maryi, w kaplicy Tosinglich – Wniebowzięcie. Innymi zabytkami kościoła są XIV-wieczne witraże oraz ambona z XV wieku.

Co ciekawe, posadzka kościoła pokryta jest w całości kamiennymi płytami nagrobkowymi.

Katedra Santa Maria del Fiore

Okazała, pięknie prezentująca się Katedra Santa Maria del Fiore to zaś symbol Florencji, której znakiem szczególnym jest potężna czerwona kopuła. Już nad wejściem do katedry możemy podziwiać płaskorzeźbę, przedstawiającą Wniebowzięcie Marii Panny.

Dalej, w najstarszej części katedry znajduje się warty uwagi portal zwany Porta della Mandorla. Oprócz niego, w świątyni znajdziemy portale ze scenami z życia Najświętszej Marii Panny, płaskorzeźbę ukazującą postać Marii wraz z patronami miasta, figury Miłosierdzia i Wiary, XV-wieczne obrazy przedstawiające konne pomniki Niccolo da Tolentino oraz Giovaniego Acuto, namalowany na deskach obraz prezentujące św. Kosmę i Damiana oraz freski obrazujące Sąd Ostateczny.

Warto zwrócić uwagę także na barwną marmurową posadzkę katedry, która tworzona była przez niemal 135 lat.

Museo dell'Opera del Duomo

Blisko katedry mieście się muzeum nazwane Museo dell'Opera del Duomo. Zawiera ono dzieła sztuki z katedry, dzwonnicy oraz najstarszego budynku w mieście – baptysterium. Najcenniejszymi eksponatami muzeum są rzeźby Pieta oraz Madonna o szklanych oczach.

Stary Pałac

Nie można pominąć Starego Pałacu, na wieży którego z daleka widać zegar. Kunsztowną architekturę pałacu zdobią z zewnątrz freski, przedstawiające dziewięć herbów miasta. Cennym obiektem, znajdującym się w środku pałacu jest medalion z monogramem Chrystusa, umiejscowiony na charakterystycznym niebieskim polu ze złotymi liniami. Znajduje się on tuż nad drzwiami wejściowymi, gdzie po obu ich stronach patronują marmurowe posągi.

Pałac podzielony jest na wiele ciekawie i bogato zdobionych sal, np. w sali delle Carte znajdują się XVI-wieczne mapy. Ważną z sal jest Izba Pięciuset, której wnętrze zdobią marmurowe rzeźby oraz freski na cześć Kosmy I. Stary Pałac, oprócz funkcji muzeum, jest także siedzibą władz miejskich.

Galeria Uffizi

Na koniec warto skierować wzrok na Galerię Uffizi, która skrywa prawdziwe perełki sztuki. Rozmieszczone są one w 45 salach i prezentują dzieła m.in. Michała Anioła, Rafaela Botticellego czy chociażby Andrei del Sarto. Poza tym, można zobaczyć tu portrety polskich władców.

W tym samym budynku mieści się także Archiwum Państwowe, w którym przechowywane są cenne dokumenty związane z historią Florencji.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28838 )
Array ( [docId] => 28838 )