Couchsurfing – szukanie tanich rozwiązań w podróży

Autor: Kręglicka Olga
Data: 23-07-2012 r.

Pragniesz gdzieś wyjechać, ale brakuje ci środków na wymarzony urlop? To nie musi być przeszkodą. Wystarczy, że poszukasz tanich rozwiązań i skorzystasz z możliwości jakie oferuje na przykład couchsurfing.

Definicja i idea couchsurfingu

Couchsurfing to nie tylko sposób na tanie podróżowanie i możliwość skorzystania z darmowego noclegu, ale także niezwykła forma nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata. Termin couchsurfing nie ma jasnego odpowiednika w języku polskim i większość osób zazwyczaj kojarzy ten portal po jego oryginalnej nazwie.

Idea couchsurfingu jest dość prosta – osoby, które rejestrują się na tej stronie oferują chęć pomocy podróżnikom, którzy pragną odwiedzić ich kraj, zapewniając możliwość noclegu i gościnnego przyjęcia w swoich domach. Dodatkowo działają trochę jak ambasadorzy swoich miast oferując możliwość wspólnego zwiedzania i odkrywając miejsca, smaki, atrakcje i lokalne tradycje, o których zazwyczaj nie przeczytamy w standardowych przewodnikach.

Korzystanie z couchsurfingu

Wystarczy zarejestrować się na stronie www.couchsurfing.org, założyć swój profil i korzystać ze wszystkich możliwości jakie oferuje ten portal. Informacje przedstawione w profilu mówią innym użytkownikom, w jakim mieście mieszkamy, jakie i w jakim stopniu zaawansowania znamy języki, czym się interesujemy i czy gościliśmy już jakichś podróżników. To wszystko może okazać się pomocne podczas poszukiwania noclegu w docelowym miejscu podróży.

Kiedy wybierzemy już wymarzony kierunek, wystarczy napisać do kilku osób, które mieszkają w miejscu, które chcemy odwiedzić i jeżeli któraś z nich pozytywnie nam odpowie, mieszkać u niej za darmo.

Użytkownicy tego portalu wystawiają sobie referencje, więc możemy pisać do sprawdzonych osób. Dobrze jest wymienić się numerami telefonu, żeby być w stałym kontakcie z naszym hostem w chwili dotarcia na miejsce i mieć możliwość poinformowania go o ewentualnych zmianach w terminie lub godzinie naszego przyjazdu.

Ostatnią ważną zasadą leżącą u podstaw idei couchsurfingu jest wdzięczność. Jeśli skorzystałeś z czyjejś gościnności to sam także spróbuj zaoferować innym użytkownikom coś na miarę swoich możliwości. To właśnie dzięki temu couchsurfing ma sens!

Kręglicka Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28930 )
Array ( [docId] => 28930 )