Wycieczka po Andaluzji - miejscu narodzin flamenco

Kategoria: Trasy
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 18-09-2012 r.

Andaluzja ze stolicą w Sewilli, położona jest w południowej Hiszpanii. Generalnie jest ona utożsamiana ze spokojem, prostotą i pięknem. To właśnie w Andaluzji narodził się słynny taniec flamenco, będący połączeniem cygańskiego tańca i śpiewu. Co warto zobaczyć w tej hiszpańskiej krainie?

Park Narodowy Doñana

Park Narodowy Doñana, założony w 1969 roku, jest największym tego typu obszarem w Hiszpanii. Zajmuje ponad 50 tysięcy hektarów i rozciąga się na terenie dwóch prowincji. Mając na uwadze prawidłowe funkcjonowanie systemu ekologicznego, z większej części parku utworzono rezerwaty. Nie zmienia to jednak faktu, że chcący poznać tajniki parku, mają możliwość udać się na wycieczkę w głąb Doñana. Warto wiedzieć, że chcąc zwiedzać park pod okiem przewodnika, należy wycieczkę zarezerwować wcześniej.

Szlak turystyczny biegnie zarówno przez plaże, jak i śródziemnomorskie zarośla. Park Narodowy Doñana jest skupiskiem wielu gatunków zwierząt. Najczęściej możemy tu spotkać brodzące u wybrzeży ostrygojady z charakterystycznymi pomarańczowymi dziobami, przypominające kaczki biegusy oraz mewy. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać z natury płochliwego rysia oraz mieszkańców naszych lasów: daniele, jelenie oraz dziki. Część parku pokrywają także mokradła, będące siedzibą wielu gatunków ptaków. Na terenie parku zauważalna jest także działalność ruchomych wydm. Stopniowo bowiem zasypują one lasy.

Museo Provincial

Museo Provincial to znajdujące się w mieście Huelva muzeum, poświęcone w dużej mierze odkrywcy Ameryki - Krzysztofowi Kolumbowi. Ekspozycja muzealna upamiętnia wyprawę tego europejskiego podróżnika z 1492 roku.

 

Szerokie wyposażenie muzeum podzielone jest na trzy działy: galerię sztuk pięknych z kolekcją malarską między innymi Daniela Vázqueza Díaza, galerię archeologii obejmującą ciekawą wystawę obiektów z terenów prowincji od starożytności do czasów współczesnych, oraz galerię etnografii, skupiająca się głównie na rzemiośle, tradycjach świeckich i religijnych miejsc w Huelva.

Sanlúcar de Barrameda

Warto także zobaczyć miasto Sanlúcar de Barrameda, w którym produkowane jest słynne hiszpańskie wino - jerez, zwane z angielskiego także sherry. Charakterystyczne wąskie uliczki i zygzakowate ścieżki miasta zdradzają jego związek z czasami muzułmańskimi.

W mieście znajdują się liczne zabytki, m.in. ceglany zamek zwany Castillo de Santiago wybudowany przez Maurów z charakterystyczną Bramą Syrenki, będącą przykładem architektury gotyckiej, kościół Nuestra Señora de la O z imponującym portalem wejściowym w stylu hiszpańskim zwanym mudejar, będącym połączeniem elementów islamskich i chrześcijańskich, oraz wybudowany w XIX wieku pałac zwany Palacio de Orleans, w którym obecnie zasiada Rada Miasta.

Plaza de Toros

Popularnym widowiskiem w Hiszpanii jest korrida czyli rytualna walka z bykiem. Jeśli jesteśmy ciekawi, gdzie odbywają się te pełne emocji walki, udajmy się na jedną z najstarszych aren korridy w tym państwie - Plaza de Toros. Znajduje się tam muzeum poświęcone tej hiszpańskiej sztuce, w którym zgromadzono wiele eksponatów, m.in. stroje toreadorów oraz liczne fotografie. Z ciekawostek warto wspomnieć, że właśnie na tej arenie Madonna nagrała jeden ze swoich teledysków.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28959 )
Array ( [docId] => 28959 )