Wolontariat i podróże

Autor: Kręglicka Olga
Data: 23-07-2012 r.

Wyjeżdżając w podróż można jej nadać dodatkowy sens. A robienie czegoś dobrego dla świata przy jednoczesnym poznawaniu jego odległych zakątków i nowych kultur to chyba całkiem atrakcyjna alternatywa.

Wolontariat zagraniczny

Dlatego coraz większą popularność wśród podróżników zyskuje wolontariat zagraniczny. Możemy zapisać się z wyprzedzeniem na konkretny projekt lub poczuć taką potrzebę już w trakcie naszej wyprawy dzięki napotkanym na szlaku osobom.

Podczas rocznej podróży po Ameryce Łacińskiej spotkałam m.in. osoby pracujące w schronisku dla zwierząt w ekwadorskiej dżungli, Amerykanów budujących domy w Gwatemali, Polaka, który po trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce w peruwiańskiej miejscowości Subtanjalla został tam, by stworzyć schronisko edukacyjne dla dzieci, w którym spędziłam trochę czasu. Pomagałam też w świetlicy współprowadzonej przez koleżankę z Irlandii w centrum La Paz.

Motywy udziału w wolontariacie

Akcji wolontariackich jest naprawdę bardzo wiele, a motywacje ludzi biorących w nich udział bywają bardzo różne. Dla jednych może to być kolejna przygoda, dla innych potrzeba wynikająca z głębszych przekonań. Dobrze jest się po prostu wsłuchać w siebie.

Co jest dla nas wyjątkowo ważne i co nas porusza? Może nie możemy przejść obojętnie obok cierpiących dzieci, może chcemy chronić zagrożone gatunki zwierząt i przyrodę, a może spełnienia będziemy szukać w walce z dyskryminacją, czy przy programach edukacyjnych? Możliwości jest bardzo wiele i tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie.

Informacje o wolontariacie

A gdzie szukać informacji o aktualnie realizowanych projektach? Znaną organizacją, która oferuje wyjazdy na wolontariaty zagraniczne jest AIESEC. Więcej informacji o aktualnie realizowanych projektach oraz wrażenia dotychczasowych uczestników można znaleźć na ich stronie internetowej http://www.aiesec.org/poland/.

 

Inne strony, na których można szukać informacji w tym zakresie to:

  • http://www.globalvolunteernetwork.org/,
  • http://www.projects-abroad.pl/,
  • http://www.jedenswiat.org.pl/index.php?id=24,0,0,1,0,0,
  • http://wolontariat.ngo.pl/.

Dodatkowo można śledzić misje humanitarne na stronie Polskiej Akcji Humannitarnej: http://www.pah.org.pl/.

Kręglicka Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28932 )
Array ( [docId] => 28932 )