Nie tylko piłkarska Portugalia

Kategoria: Kraje
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Portugalia kojarzy nam się przede wszystkim z najdroższym piłkarzem świata Cristiano Ronaldo, na widok którego wzdycha wiele dziewcząt. Czy można pokusić się o stwierdzenie, że jego ojczyzna jest tak samo atrakcyjna jak on? Przekonajcie się sami.

Słynące z cudownych krajobrazów, łagodnego klimatu i dzikiej przyrody Algarve oferuje turystom setkę piaszczystych plaż na 155-kilometrowym wybrzeżu. Najpiękniejsze z najpiękniejszych, najbardziej malownicze i najczęściej odwiedzane, znajdują się wokół miejscowości Carvoeiro i Lagos. Fale Morza Śródziemnego wyżłobiły tam w wapiennych klifach wzbudzające zachwyt turystów zatoczki i groty. Ważnym punktem wycieczki jest rezerwat Ria Formosa, środowisko życia czapli, kameleonów i węży.

Lizbona – stolica Portugalii – to miasto o bogatej historii. Na jej przedmieściu w Belém powstał klasztor Hieronimitów, wyróżniający się z daleka bielą. W tym XVI-wiecznym kościele znajdują się grobowce królów, żeglarzy, poetów, m.in. Vasco da Gamy oraz wiele innych rzeźb bohaterów historycznych Portugalii. Jednym z najstarszych dorobków Lizbony jest wieża Belém, będąca pierwotne latarnią morską. Obecnie znajduje się na niej wizerunek Najświętszej Marii Panny w morskiej muszli.

Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii, które słynie w świecie głównie z wina o tej samej nazwie. To tutaj właśnie znajduje się port i tzw. leżakownie, gdzie przechowuje się beczki z winami różnych marek i roczników. Ponadto miasto oferuje różne zabytki: romańską katedrę z rozetą, XIV- wieczny kościół św. Franciszka, a także barokowy kościół Carmo, mieszczący się na jednym z najpiękniejszych miejsc miasta – na placu z Lwami.

 

Przylądek Roca znajduje się na skraju gór Serra de Sintra i jest 144-metrową skałą – najdalej na zachód wysuniętym kawałkiem Europy, na którym znajduje się przypominająca kościół latarnia morska. Prowadzi do niego malownicza trasa z miasteczka Sintra. Sama wędrówka wąską, stromą drogą dostarcza już wielu emocji. Po drodze możemy podziwiać szczyty gór, wąwozy i wielkie głazy. Bezkres oceanu, jaki roztacza się ze szczytu, podobno zmusza do refleksji nad własnym życiem.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28769 )
Array ( [docId] => 28769 )