Wypoczynek turysty świadomego ekologicznie

Data: 13-06-2013 r.

W bogactwie ofert turystycznych coraz śmielej pojawiają się propozycje spędzania urlopu na łonie dzikiej przyrody lub pośród lokalnej społeczności, w kręgu kultury niezniszczonej przez globalizację.

Podróżowanie może być czymś więcej niż odwiedzaniem nowych miejsc, robieniem zdjęć i kupowaniem pamiątek. Jedną z najważniejszych przesłanek dla dzisiejszego turysty przy wyborze miejsca wypoczynku jest stan środowiska naturalnego.

Przyjemność obcowania z naturą

 

Komfort i luksus ustępują pola możliwości przebywania w środowisku, które nie zostało zdegradowane przez ludzką działalność. W rezultacie narastających konsekwencji niekontrolowanego rozwoju turystyki masowej, szybką karierę zrobiła turystyka oparta na koncepcji łagodnego rozwoju.

Przeczytaj także: Gdzie postawić wiatrak?

Ten modny, i dynamiczny trend, określany jest mianem ekoturystyki. Jest to podróżowanie w przyjaznym środowisku, do unikalnych miejsc z zachowanymi ekosystemami, i odrębnością kulturową lokalnych społeczności. Taka turystyka nie jest jednak definiowana wyłącznie poprzez otaczające środowisko, ale przede wszystkim przez sposób myślenia osób korzystających z tej formy wypoczynku. Ekoturystyka zakłada świadomość ekologiczną turysty, który nie zakłócając rytmu otaczającej przyrody, swoim zachowaniem nie przyczynia się do jej dewastacji.

Polska wymarzonym miejscem dla ekoturystów

Wielu osobom ekoturystyka kojarzy się z nużącymi wakacjami spędzonymi na wsi, gdzie główną atrakcją są spacery po lesie lub zwierzęta hodowlane w zagrodzie gospodarza. Tymczasem przybiera ona również bardzo aktywne formy, do których można zaliczyć wspinaczkę, nurkowanie lub eksplorację jaskiń.

Polska jest wyjątkowym krajem do uprawiania ekoturystyki. Różnorodność kulturowa, przyrodnicza, czy także kulinarna sprawia, że łatwo o dotarcie do miejsc wyjątkowych. Nasz kraj znajduje się na liście 10 państw, spełniających całkowicie warunki i zasady ekoturystyki. Ranking prowadzi Ethical Traveler, amerykańska organizacja non profit, promująca świadomą i ekologiczną turystykę.

Najpiękniejsze przyrodnicze miejsca w Polsce to oczywiście parki narodowe i parki krajobrazowe. Jednak w naszych warunkach cała tzw. ściana wschodnia, od Suwalszczyzny i Podlasia aż po Bieszczady, jest wymarzonym miejscem do uprawiania ekoturystyki.

Regionem turystycznie idealnym jest przede wszystkim Suwalszczyzna. To jeden z nielicznych obszarów, gdzie udało się ocalić nieskażoną przyrodę. Dziewicze piękno regionu wyróżnia się nie tylko w Polsce, ale na tle całej Europy. Czyste powietrze, jeziora i rzeki, nietknięte przez współczesną cywilizację lasy i puszcze, przyciągają corocznie nowych ekoturystów.

Czytaj także: Dom lub mieszkanie z tanim ciepłem

Coraz większą popularnością cieszą się wycieczki nastawione na prezentację przyrody i kultury, organizowane w małych, kilkuosobowych grupach. Grupy takie zazwyczaj same ustalają sobie scenariusz wycieczek, a na noclegi wybierają gospodarstwa agroturystyczne.


Łukasz Bielak


Tagi: turystyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24484 )
Array ( [docId] => 24484 )