Obligacje Skarbu Państwa mają chronić Polaków przed inflacją

Kategoria: Finanse osobiste
Data: 12-05-2022 r.

Premier ogłosił, że rząd wychodzi naprzeciw potrzebom Polaków i przygotował dla nich nowe obligacje skarbowe. Gwarantowany zysk ma zapewnić stopa referencyjna NBP. 

Nowe rozwiązanie ma być odpowiedzią na inflację i pomagać Polakom rozsądnie, długoterminowo i bezpiecznie inwestować swoje pieniądze. O tym, że zdaniem naszych rządzących Polacy nie oszczędzają, a jeśli już to robią - wybierają niewłaściwe metody, pisaliśmy w artykule: Jaka będzie wysokość emerytury? Odpowiedź w CIE 

 

W odpowiedzi na nasze potrzeby, przygotowano więc specjalne Obligacje Skarbowe, którymi chwalił się Premier podczas Konferencji Impact. 

Na czym polega nowość? 

Nowe obligacje mają być oparte o stopę referencyjną NBP. Ponieważ oprocentowanie będzie zmienne, to inwestycja ma bardziej zabezpieczać przed skutkami inflacji. Przewidziane są obligacje o zapadalności 1 rok i 2 lata. Obligacje roczne będą nowością i mają stanowić alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych. Natomiast przewidywane dwuletnie obligacje mają zastąpić funkcjonujące obecnie - o tym samym terminie zapadalności, których oprocentowanie było stałe. Przewidziana jest dla nich także dodatkowa marża, której wysokości jeszcze nie znamy. 

Nowe Obligacje Skarbowe mają trafić do obrotu w czerwcu 2022 r. 

Podsumowując, przy inflacji sięgającej 12,3% dostajemy propozycję "zaoszczędzenia" swoich pieniędzy, pożyczając je państwu z oprocentowaniem 5,25% w skali roku (jeszcze nie wiemy w jaki sposób będzie realizowana zmiana oprocentowania w związku ze zmianą stóp procentowych). Trzeba jeszcze pamiętać o podatku od zysków kapitałowych, który przyjdzie zapłacić po wypłaceniu środków z obligacji.

W informacji o możliwości skorzystania z tego interesu życia, dostajemy zapewnienie, że to bezpieczny i korzystny sposób, który ochroni nasze oszczędności. Nie oceniajmy - szczegóły tego rozwiązania zostaną przedstawione dopiero 25 maja. 

Wpływ na banki

Pojawienie się takiego instrumentu finansowego faktycznie może przyczynić się do tego, że banki oferujące lokaty bankowe  - chcąc być konkurencyjne, podwyższą swoje oprocentowania. Premier deklarował, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami banków, aby podwyższyły one oprocentowanie. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41791 )
Array ( [docId] => 41791 )