Podatki
Najnowszy e-book:
Zmiany w VAT od 1 września 2019 r. zestawienie zmian i praktyczne porady ekspertów
Kadry
10 najpopularniejszych zabaw w czasie wiejskiego wesela
ZUS i płace
10 najważniejszych zmian w wynagrodzeniach
Rachunkowość
Jak poprawić błędy w sprawozdaniu w formie elektronicznej
Firma
Rolnik w sądzie: Nie każdy wypadek jest wypadkiem przy pracy rolniczej
Oświata
Dialogues – Travelling / Dialogi – Podróżowanie
BHP i instalacje
Mierniki przydatne nie tylko elektrykowi
Transport
Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenie towaru
Nieruchomości
Czy zbiornik na deszczówkę wymaga zezwolenia?
Ochrona zdrowia
Procedura udostępniania dokumentacji medycznej w placówce medycznej
Zamówienia publiczne
Oświadczenia i dokumenty w postępowaniach elektronicznych
Sektor publiczny
Nowe przepisy w zakresie sprawozdawczości budżetowej
Ochrona środowiska
Wszystko, co musisz wiedzieć o kontroli Wód Polskich
NGO
Zadania publiczne - praktyczne wskazówki, jak korzystać z nowych wzorów ofert i umów
Finanse osobiste
Triki inwestycyjne – najlepsze, sprawdzone, skuteczne
Prawo prywatne
Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach
Lifestyle
Najnowsze zmiany w prawie łowieckim
Organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego mające prowadzić punkty, w których będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zostaną wyłonione w 2019 roku. Nastąpi to w otwartym konkursie ofert do 15 grudnia 2018. Od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać art. 3a ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej ...1558 »
Nadciągają zmiany w świadczeniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Wszystko za sprawą ustawy z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona kilka ważnych zmian dla przedstawicieli trzeciego sektora. Większość przepisów ustawy wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Sprawdź, ...1558 »
Po upływie trzeciego miesiąca pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca może rozwiązać umowę z osobą zatrudnioną. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, chyba że upłynął okres zakazujący do rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Okres korzystania ze ...1558 »
Wiele organizacji angażuje do wykonywania pracy wolontariuszy. Warto przy tym pamiętać, że wolontariat może dotyczyć jedynie określonych działań. Ponadto nie wszystkie NGO mogą skorzystać z takiego rozwiązania. Wolontariat może być wykonywany tylko na rzecz określonych podmiotów, które występują w roli korzystającego. W ramach wolontariatu można wykonywać świadczenia na rzecz: organizacji pozarządowych ...1558 »
Od 22 lutego 2016 r. w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.Jedną z czynności skutkujących rozwiązaniem stosunku pracy jest złożenie oświadczenia przez jedną ze stron o wypowiedzeniu (rozwiązanie umowy o ...1558 »
Od 22 lutego br. zmienią się zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Co do zasady będą zawierane z pracownikami na okres do 3 lat, a po upływie tego czasu będą mogły być zawierane tylko na czas nieokreślony. Nadal pozostanie ograniczona liczba umów terminowych z jednym pracodawcą – co ...1558 »
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje możliwość zgłoszenia wolontariusza do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli nie jest on ubezpieczony z innego tytułu. Składka zdrowotna opłacana przez organizację za wolontariusza wynosi w 2016 r. 166,50 zł. Wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej ...1558 »
W ramach nadzoru nad organizacją pożytku publicznego minister pracy zarządza w niej kontrolę. Przeprowadzenie takiej kontroli może powierzyć ministrowi właściwemu ze względu na przedmiot działalności OPP albo wojewodzie. Wobec tej samej OPP nie można równocześnie przeprowadzać więcej niż jednej kontroli.Nadzór nad organizacją pożytku publicznego (OPP) sprawuje minister pracy (obecnie Minister ...1558 »
Organizacja pozarządowa może zawrzeć umowę zlecenie z zleceniobiorcą ze stawką godzinową. Umowa taka nie musi przewidywać wynagrodzenia za dokonanie określonego przedmiotu.Umowa zlecenia nie musi przewidywać konkretnego wynagrodzenia dla przyjmującego zlecenie – za wykonanie określonego przedmiotu. Honorarium może być określone za przepracowany czas.Jeśli umowa ma być płatna, warto dokładnie określić w ...1558 »
W czasie wykonywania usług przez wolontariuszy może dojść do utraty przez nich zdrowia a nawet życia. W takim przypadku organizacja zobowiązana jest zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, a także rozważyć możliwość wypłacenia renty na rzecz wolontariusza lub jego rodziny.Organizacja i wolontariusz mogą zawrzeć umowę renty. Na tej podstawie dążą ...1558 »
Organizacje pozarządowe często zatrudniają wykonawców różnego rodzaju zleceń na podstawie umów cywilnoprawnych. Warto więc przyjrzeć się zmianom dotyczącym oskładkowania umów zleceń, które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r. Zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od minimalnego wynagrodzenia i spełnia ...1558 »
Świadczenia przyznawane pracownikom podnoszącym kwalifikacje z tytułu zwrotu kosztów przejazdu czy refundacji wydatków na zakwaterowanie lub wyżywienie powinny być traktowane jako świadczenia dodatkowe z tego tytułu, chociaż stosuje się do nich przepisy o podróżach służbowych.W ramach podnoszenia kwalifikacji, pracownicy organizacji pozarządowych mogą być wysyłani są przez pracodawców w podróż do ...1558 »
Zobacz więcej »
Darowizna ─ na co zwracać uwagę gdy przyjmuje ją organizacja pozarządowa
Chcę otrzymywać informacje drogą elektroniczną i telefoniczną o dodatkowych promocjach, rabatach dotyczących produktów własnych WIP i partnerów WIP. Wiem, że moja zgoda może być wycofana w dowolnym momencie.
2019 © Wiedza i Praktyka Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.
/WiedzaiPraktyka /wip