Ile kosztują nas wypadki przy pracy

Autor: Papierz Marcin
Data: 01-08-2012 r.

Wielu ludziom wydaje się, że dopóki nie dotknie ich bezpośrednio jakieś nieszczęście, to nie dotyczy ich ono wcale. Może w kwestii mentalnej tak jest, ale w kwestii dużo bardziej wymiernej – finansowej, już niekoniecznie…

Czy wiecie kto ponosi koszty wypadków przy pracy? Odpowiedź wydaje się oczywista: pracodawca i poszkodowany pracownik (jego rodzina). Może nie wszyscy już wiedzą, że do tego grona trzeba dorzucić jeszcze kogoś – społeczeństwo. Tak, społeczeństwo naszego kraju solidarnie płaci za wszystkie wypadki przy pracy. Wtedy, gdy zawiodła maszyna czy technologia, ale również za te bezsensowne, wynikające z bezmyślności i głupoty ludzkiej. Ale przecież nie ma problemu!

My nie czujemy tych wydatków – płacą wszyscy, zatem nikt konkretnie nie odczuwa braków w portfelu. I tu jesteśmy w błędzie. Na pewno jesteśmy świadomi, jak duża jest różnica w naszym wynagrodzeniu, gdy weźmiemy pod uwagę kwotę brutto, a ile tak naprawdę wpada nam do portfela (teraz już na konto). I właśnie część tej różnicy pochłaniają koszty wypadków przy pracy, a przecież te pieniądze mogłyby iść na dużo lepsze i korzystniejsze dla nas cele.

Padnie pytanie: No dobrze, a ile to my płacimy, czy wiadomo? Otóż wiadomo. Płacimy ogromne sumy! Zacznijmy od tego, w jakiej części ponosimy koszty wypadku. Gdyby znów zapytać o zdanie ogółu, zapewne padłyby odpowiedzi, że najwięcej wypadek przy pracy kosztuje pracodawcę. Nic bardziej mylnego.

Teraz uwaga! Pracodawca ponosi koszt danego wypadku przy pracy jedynie w ok. 8%. Dla porównania, pracownik (jego rodzina) płaci ok. 12% kosztów, a społeczeństwo pozostałe ok. 80%!

 

Wciąż jeszcze nie wiemy jakie konkretnie są to kwoty. Zatem przejdźmy do szczegółów.

Przeciętny społeczny koszt wypadku przy pracy wynosi 31 367 zł

w tym:

  • wypadku śmiertelnego – ponad 549 tys. zł,
  • wypadku rentowego – prawie 580 tys. zł,
  • wypadku powodującego absencję powyżej 1 miesiąca – niecałe 30 tys. zł,
  • wypadku powodującego absencję do 1 miesiąca – ok. 9 tys. zł.

Te kwoty przemawiają do wyobraźni. Wiadomo: życia ludzkiego na pieniądze nie przeliczymy i nie to jest celem niniejszego artykułu. To odrębna kwestia i pozostawmy ją z boku. Jeśli natomiast zajmiemy się aspektami ekonomicznymi, to jak na dłoni widać, że każdy z nas przechodząc obok miejsca pracy (najczęściej budowy) i widząc, że pracownicy nie przestrzegają przepisów i zasad bhp powinien niezwłocznie reagować.

Musi rosnąć świadomość bhp w naszym kraju. Czasem taka reakcja, np. telefon do kierownika budowy (jest podany na tablicy informacyjnej budowy) może uratować czyjeś życie!

Papierz Marcin

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24447 )
Array ( [docId] => 24447 )