Podwładny narusza zasady - pracodawca odpowiada za ryzyko wypadkowe

Data: 13-08-2022 r.

To pracodawca jest odpowiedzialny za ryzyko wypadkowe. Nie można stwierdzić, że zwalnia go z tej odpowiedzialności fakt, że jego podwładni nie dopełnili swoich obowiązków z zakresu bhp, a nawet działali wbrew tym obowiązkom, polegającym na nadzorze nad wykonywaniem pracy przez pracownika. Pracodawca ma zagwarantować podwładnym bezpieczne warunki pracy - jest to jeden z jego podstawowych obowiązków. 

Generalnie można byłoby przyjąć, że pracownik jako odpowiedzialny dorosły człowiek potrafi rozpoznać ryzyko związane ze swoim zachowaniem. Jak pokazują statystyki wypadków przy pracy, takie założenie jest nazbyt optymistyczne.

W związku z tym należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania pracy, a to trudne zadanie i jednocześnie obowiązek, ustawodawca wrzucił na barki pracodawców. 

Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę wypadku przy pracy, który powstał na skutek samowolnego i nieuprawnionego uruchomienia maszyny budowlanej. Stało to w sprzeczności z zasadami BHP i w sprzeczności z poleceniami przełożonych. 

Jednak zdaniem Sądu Najwyższego, takie zachowanie powinno być zauważone przez przełożonych i doprowadzić do reakcji osób nadzorujących pracownika. W przypadku robót budowlanych łatwo o wypadek. Tym bardziej brygadzista czy kierownik budowy powinien w odpowiedni sposób reagować na nieodpowiednie zachowania. W innym przypadku, czyli jeśli dojdzie do zaniechania nadzoru - odpowiedzialność za powstały w taki sposób wypadek przy pracy będzie ponosił pracodawca. 

Ważne: Pracodawca ma bezwzględny obowiązek organizowania pracy w sposób zapewniający jej bezpieczne warunki. Ponosi więc odpowiedzialność za wszelkie szkody i krzywdy wynikające z zaniechań związanych nie tylko z taką organizacją pracy, lecz także związanych z kontrolowaniem wydawanych poleceń w tym zakresie, a także braku niezwłocznej reakcji wyznaczonych przez niego przełożonych, na nieprzestrzeganie przez pracowników zasad BHP. 

Zasady takiej odpowiedzialności wynikają z art. 207 kp. Są też umocowane w zasadach ponoszenia przez zwierzchnika odpowiedzialności za winę podwładnych, którzy nie wykonywali odpowiedniego nadzoru nad podległymi im pracownikami w zakresie BHP  (art. 120 k.p. oraz art. 430 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2019 r. - sygn. I PK 137/18 - opublikowano w OSNP 202/9/90

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42100 )
Array ( [docId] => 42100 )