Zmęczenie kierowców przyczyną wypadków przy pracy

Autor: Nazaruk Beata
Data: 08-06-2012 r.

Zawód kierowcy należy do kategorii trudnych i niebezpiecznych, dlatego od osób wykonujących go wymaga się szczególnych predyspozycji psychofizycznych. W zestawieniu z innymi grupami zawodowymi, to właśnie kierowcy są dużo częściej poszkodowani w wypadkach przy pracy, wyprzedzając górników, czyli grupę zawodową, która wydaje się być bardziej obarczona ryzykiem wystąpienia wypadku.

Jedną z głównych przyczyn katastrof komunikacyjnych jest brak snu i zmęczenie. Dane uzyskane w wyniku przeprowadzenia specjalistycznych testów przez magazyn motoryzacyjnych „What Car” w Wielkiej Brytanii pokazują, że prowadzenie pojazdu pod wpływem zmęczenia może być równie niebezpieczne, co jazda pod wpływem alkoholu. Natomiast zgodnie z danymi z 2010 r., jakie ukazały się w raporcie o bezpieczeństwie drogowym w Polsce, zmęczenie i zaśnięcie stanowią 22,2% wszystkich wypadków komunikacyjnych.

Ze względu na złożoność sytuacji w jakiej działa kierowca wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje zmęczenia: mięśniowe wynikające z jednakowej pozycji ciała w czasie prowadzenia pojazdu, sensoryczne z obciążenia wzroku, umysłowe będące skutkiem obciążenia uwagi i monotonii warunków jazdy oraz zmęczenie emocjonalne, które może pojawić się w wyniku działania czynników stresowych, takich jak presja czasu towarzysząca kierowcy.

Dodatkowo na rozwój zmęczenia kierowców mają wpływ czynniki związane z warunkami zewnętrznymi jak chociażby niewłaściwa organizacja pracy związana z długością jazd czy częstotliwością jazd nocnych oraz czynniki związane z samym kierowcą: wiek, kondycja psychofizyczna i zdrowotna, czas prowadzenia pojazdu, liczba godzin snu poprzedzającego jazdę samochodem, przebieg okołodobowych rytmów biologicznych, czy stosowane regularnie leki.

Ku zaskoczeniu wielu osób grupą szczególnego ryzyka związanego z powodowaniem wypadków drogowych na skutek zmęczenia są osoby poniżej 26 roku życia, które potrzebują więcej snu niż osoby starsze i to im najczęściej zdarzają się niekontrolowane drzemki podczas prowadzenia pojazdu.

Bezpieczne prowadzenie pojazdu wymaga zatem od kierowcy dużej świadomości własnych ograniczeń będących skutkiem zmęczenia. Błędem jest przekonanie, że w walce z sennością może pomoc słuchanie radia, żucie gumy czy otworzenia okna. W ten sposób nie uda nam się oszukać organizmu, bądź oszukamy go na chwilę, która nie zawsze jest wystarczająca, aby dojechać do celu. W walce z sennością nieoceniona jest krótka 20-minutowa chociażby drzemka. Przynosząca korzyści w zakresie czasu reakcji i obciążenia umysłu. Warto jednak pamiętać , że po przebudzeni zanim ruszy się w trasę należy odczekać jeszcze 10 minut, ponieważ po tym czasie wraca dopiero pełna zdolność koncentracji.

Nazaruk Beata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24446 )
Array ( [docId] => 24446 )