Cykle giełdowe – szansa na zarobek czy ryzyko straty

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Ideałem byłby zakup akcji po możliwie najniższych cenach i ich późniejsza odsprzedaż na tzw. Górce, co w praktyce zdarza się bardzo rzadko. Jednak umiejętna realizacja wcześniej nakreślonych planów powinna cię uchronić przed możliwymi zawirowaniami na rynku.

Musisz trzymać się ściśle określonych zasad i pod żadnym pozorem nie ulegać zmiennym nastrojom na rynku, a w konsekwencji również towarzyszącej im gwałtownej huśtawce cen. Na giełdzie wygrywa bowiem ten, kto zachowa spokój i bezwzględnie realizuje wcześniej założony plan inwestycji.

Pamiętaj, że kursy akcji kształtują się cyklicznie, a to oznacza że okresy długotrwałych wzrostów (hossa) przeplatają się z okresami spadków (bessa). Musisz więc zaakceptować wahania cen i zdawać sobie jednocześnie sprawę, że im dłużej trwa hossa i dynamicznie rosną ceny akcji, tym bardziej ryzykowne jest ich kupowanie. Z drugiej strony, im dłużej trwa bessa, tym inwestowanie staje się bardziej atrakcyjne – możesz bowiem osiągnąć większe zyski z późniejszego wzrostu cen.

Nie można jednak jednoznacznie określić, że ceny akcji nieprzerwanie rosną przez pewien czas, a następnie wyłącznie tracą na wartości. I w jednym i w drugim przypadku dochodzi do sporych wahań kursów – jednak trend zostaje utrzymany. Z drugiej strony warto pamiętać, że im szybszy i bardziej gwałtowny jest wzrost kursów, tym bardziej dramatyczne może być ich załamanie.

 

Trzeba pamiętać, że hossa przechodzi przez kilka etapów: nadziei, optymizmu do entuzjazmu i wreszcie zachwytu i euforii. W tej ostatniej właśnie fazie inwestorzy zapominają, że tendencja zwyżkowa nie trwa wiecznie i że nie kupuje się akcji po zawyżonych cenach.

Bessa również przechodzi przez kilka etapów: wątpliwości, rozczarowania aż do rozpaczy i paniki. W trakcie tej ostatniej fazy (podobnie, jak w czasie euforii) do głosu dochodzą wyłącznie emocje. Choć ceny akcji są bardzo atrakcyjne i należałoby je kupować, inwestorzy masowo uciekają z rynku.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24745 )
Array ( [docId] => 24745 )