Czy do rachunku inwestycyjnego można ustalić pełnomocnictwo

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 29-06-2012 r.

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kont bankowych, tutaj również każdy klient, który otwiera rachunek świadczenia usług maklerskich i powiązany z nim rachunek pieniężny ma prawo do ustanowienia swojego pełnomocnika. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy dysponujemy np. ograniczeniami czasowymi, a konieczna jest bieżąca obsługa konta.

Wówczas pełnomocnik może dokonywać operacji finansowych w naszym imieniu. Oczywiście konieczne jest podpisanie wcześniej niezbędnych dokumentów, potwierdzających ustalenie pełnomocnictwa do dysponowania naszym rachunkiem inwestycyjnym.

W tym przypadku mamy jednak dwa warianty Po pierwsze możemy dać pełnomocnikowi pełne prawo do podejmowania wszystkich decyzji, które wiązać się będą z obrotem papierami wartościowymi.

Chodzi tutaj o możliwość składania zleceń kupna i sprzedaży na tzw. rynku wtórnym (czyli na platformie obrotu określonymi instrumentami), ale również potencjalny udział w ofertach publicznych (zakup akcji spółek jeszcze przed ich debiutem na giełdzie).

Zgodnie z tym wariantem pełnomocnik ma szeroki zakres działania. Może składać różne dyspozycje odnośnie papierów wartościowych i związanych z nimi praw, ale także dysponować środkami pieniężnymi na rachunku, negocjować poziom opłat i prowizji maklerskich czy wreszcie ustalać z brokerem ewentualne oprocentowanie środków pieniężnych na rachunku lub możliwość dostępu do notowań w czasie rzeczywistym.

W przypadku pełnomocnictwa szczegółowego możliwe będzie tylko określenie konkretnych czynności. Stąd jakiekolwiek inne dyspozycje, nie uwzględnione w dokumencie, nie będą realizowane przez dom maklerski.

Warto też pamiętać, że pełnomocnictwo musi mieć wyłącznie formę pisemną. Zgodnie z warunkami prowadzenia rachunków inwestycyjnych, wygasa ono również z chwilą zamknięcia konta oraz w sytuacji, gdy dojdzie do śmierci właściciela rachunku (oczywiście pod warunkiem, że nie ma tutaj żadnych dodatkowych zapisów).

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24815 )
Array ( [docId] => 24815 )