Czy gotówka na koncie maklerskim podlega oprocentowaniu

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 29-06-2012 r.

Zwykle gotówka na tego typu rachunkach nie jest oprocentowana wcale bądź też odsetki od gromadzonego kapitału są ustalane na bardzo niskim poziomie. To oznacza, że w sytuacji kiedy inwestor zrealizuje zlecenie sprzedaży papierów, a jednocześnie nie planuje kolejnych inwestycji, warto aby przelał pieniądze na rachunek bankowy o zdecydowanie wyższym oprocentowaniu.

Choć z drugiej strony, aby zachęć klientów do pozostawienia środków na koncie, domy maklerskie również podpisują stosowne umowy z bankami – i zgodnie życzeniem klienta, po dokonanej transakcji przelewają gotówkę na konto bankowe. Później wraca ona z powrotem na rachunek maklerski.

Sytuacja w tej materii jest jednak dosyć zróżnicowana. Co prawda domy maklerskie niechętnie decydują się na oprocentowanie rachunków inwestycyjnych, traktując je przede wszystkim jako konta operacyjne.

Zgodnie bowiem z ich mechanizmem działania, mają one służyć głównie obsłudze transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Nie mają zaś funkcji bankowych kont depozytowych, na których można uzyskiwać stały dochód z tytułu oszczędzania.

W tej sytuacji przy wyborze domu maklerskiego warto zwrócić uwagę na profil jego działalności i strukturę grupy kapitałowej, w jakiej funkcjonuje. Jeżeli bowiem mamy do czynienia z pośrednikiem, działającym w ramach banku, to należy się spodziewać powiązania konta inwestycyjnego z rachunkiem bankowym.

 

Jak to działa w praktyce

Po dokonaniu transakcji sprzedaży papierów, gotówka rozliczana jest na pieniężnym koncie w domu maklerskim, a następnie automatycznie przekazywana na odpowiedni rachunek do banku. Wówczas środki mają szansę pracować w nocy, po czym rano – jeszcze przed sesją giełdową – pojawiają z powrotem na rachunku inwestycyjnym.

W zależności od zasad przyjętych przez brokera, taka operacja może odbywać całkowicie automatycznie, a więc już bez naszego udziału. Możemy też dać stałą dyspozycję przelewu i wówczas również nie będziemy absorbowani koniecznością stałego nadzorowania tego procesu.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24818 )
Array ( [docId] => 24818 )