Czy mając konto internetowe można brać udział w ofertach publicznych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-06-2012 r.

Ta forma nabywania akcji na rynku pierwotnym zdecydowanie wyparła osobiste zapisy. Nie trzeba już, tak jak to miało miejsce kilka lat temu stać w kilometrowych kolejkach, aby kupić papiery spółki dopiero wybierającej się na warszawski parkiet. Warunkiem skorzystania z takiej opcji jest jednak konieczność podpisania wcześniej odpowiedniej umowy z brokerem.

Zazwyczaj poprzez wirtualny rachunek można dokonać nabycia akcji w ramach ofert publicznych – co w znacznym stopniu bardzo ułatwia cały proces kupna udziałów, a jednocześnie przynosi sporą oszczędność czasu.

Z drugiej jednak strony inwestor musi spełnić pewne kryteria, podobnie jak ma to miejsce w przypadku nabycia akcji spółki już notowanej na giełdzie. W efekcie, oprócz posiadania odpowiedniego rachunku, warunkiem kupna akcji jest wcześniejsze zasilenie konta w gotówkę.

Wartość zgromadzonych środków powinna odpowiadać jednostkowej cenie akcji, jakie chcemy zakupić, pomnożonej przez łączną liczbę walorów. Po złożeniu odpowiedniej dyspozycji zakupu (na stronie internetowej pojawi się odpowiedni formularz, który trzeba dokładnie wypełnić), dom maklerski blokuje gotówkę na poczet zamawianego pakietu.

Kolejny etap to rozliczenie transakcji, po której papiery trafiają na konto inwestycyjne. W zależności też od przyjętych zasad w ramach konkretnej oferty, broker może również potrącać prowizję od nabycia udziałów (wówczas konieczne jest posiadanie większej puli środków z przeznaczeniem na dodatkową opłatę).

Oczywiście przy dużym popycie, zdecydowanie przewyższającym liczbę akcji zaoferowanych na rynku pierwotnym może dojść np. do redukcji. Wówczas następuje zakup tylko części z całej puli zgłoszonych papierów, a także zwrot na konto pozostałych środków pieniężnych.

Jeżeli redukcja wyniesie np. 20 proc., to z każdych 100 zamówionych akcji w ramach oferty publicznej, dostaniemy 80 sztuk. Resztę niewykorzystanych środków będziemy mogli przeznaczyć na zakup innych udziałów.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24822 )
Array ( [docId] => 24822 )