Czy można anulować częściowo już zrealizowane zlecenie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-07-2012 r.

Oczywiście. W tym celu musisz złożyć odpowiednią dyspozycję, która umożliwi wycofanie niezrealizowanej części zlecenia. Dotyczy to zarówno środków pieniężnych, które miałyby zostać wykorzystane na inwestycję, jak też papierów, które zostały przeznaczone wcześniej na sprzedaż.

Warto jednak pamiętać, że możliwości odwołania podlega tylko i wyłącznie niezrealizowana wcześniej część naszej dyspozycji. Jak to wygląda w praktyce?

Na początku składamy zlecenie, w którym musimy ściśle określić jego parametry. Po pierwsze należy pod kierunek transakcji, a więc czy jest to zakup, czy np. sprzedaż papierów wartościowych.

Konieczne jest również uwzględnienie dokładnej liczby instrumentów oraz ich ceny jednostkowej. W tym ostatnim przypadku można podać limit PKC (Po Każdej Cenie). Wtedy akceptujemy każdy, ustalony na rynku poziom kursu (nie mając żadnego wpływy na cenę, po jakiej dokonujemy transakcji).

Ponadto, musimy określić limity czasowe, w jakich chcemy zrealizować naszą dyspozycję.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z płynnym rynkiem (a więc odpowiednio duża liczba papierów jest wystawiana po stronie kupna i sprzedaży), możemy liczyć na szybką realizację zlecenia. Choć może się to odbywać na raty, np. na nasze zlecenie jednorazowej sprzedaży 100 akcji pojawi pięć przeciwstawnych zleceń kupna po 20 sztuk.

I tu, w trakcie częściowej realizacji zlecenia, możemy je anulować (np. po sprzedaży 80 papierów). Jest to bardzo prosta technicznie czynność.

Wystarczy tylko podać do systemu brokera odpowiednie informacje odnośnie puli, którą chcemy pozostawić. Następnie pośrednik przekazuje ją dalej na platformę obrotu, gdzie dochodzi do anulowania dyspozycji i jej wykreślenia z arkusza zleceń oczekujących na transakcję.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24830 )
Array ( [docId] => 24830 )