Czy porada inwestycyjna jest równoznaczna z doradztwem inwestycyjnym

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 29-06-2012 r.

Porada inwestycyjna ma zupełnie inny charakter niż usługa domu maklerskiego, związana z prowadzeniem doradztwa inwestycyjnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o naświetlenie klientowi ogólnych kwestii, związanych z lokowaniem gotówki na rynku kapitałowym, nie zaś wskazywanie konkretnej inwestycji, która mogłaby przynieść określone dochody.

Oczywiście, aby korzystać z porad inwestycyjnych domu maklerskiego, nie trzeba do tego celu podpisywać dodatkowych umów. Wystarczy zawarcie z brokerem podstawowego dokumentu na świadczenie usług maklerskich

Warto zwrócić uwagę, że w ramach porad nie mieszczą się takie usługi, jak np. sporządzanie analiz inwestycyjnych, rekomendacji czy też raportów finansowych i późniejsza ich prezentacja klientom.

Udzielając porad, broker nie może się kierować indywidualną sytuacją klienta, wynikającą z posiadanych przez niego papierów i towarzyszącej temu potrzeby uzyskania wskazówek, co do tego właśnie konkretnego portfela.

Nie ma również prawa do udzielania jakichkolwiek gwarancji odnośnie możliwych strat czy też potencjalnego zarobku przy wydawaniu oceny dla określonej kategorii instrumentów.

Bardzo ważnym elementem jest też przestrzeganie przez brokera odpowiednich zasad i procedur, które są podstawą w zachowaniu tajemnicy w obrocie papierami wartościowymi. Chodzi o to, że udzielając porady jednemu inwestorowi, pośrednik nie może wykorzystywać dostępnych mu informacji o zawieranych zleceniach, poziomie obrotów czy też stanie rachunków innych klientów.

 

Taka sytuacja byłaby nie tylko naganna, ale również wiązałaby się z poważnymi konsekwencjami wobec brokera łamiącego przepisy.

Warto również pamiętać, że korzystając z porady inwestycyjnej, klient może sobie zażyczyć uzasadnienia, skąd pochodzą informacje, którymi dysponuje pośrednik. Ten ostatni powinien wówczas wskazać źródła wiedzy, na jakiej opierał swoje porady.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24819 )
Array ( [docId] => 24819 )