Czy transakcje giełdowe w sieci są w pełni bezpieczne

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-06-2012 r.

Domy maklerskie – podobnie, jak i działające w sieci banki – zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w zakresie realizowanych transakcji. Dysponują bowiem różnorodnymi technikami zabezpieczeń, stosowanych w różnych konfiguracjach. To daje pewność, że nikt nie podejrzy dokonywanych przez nas transakcji i nie włamie się na konto.

Oczywiście podstawą jest tutaj identyfikacja klienta i jego uwierzytelnienie poprzez poufny zestaw haseł, ale także identyfikator oraz indywidualny kod PIN. Taki zestaw otrzymujemy już podczas otwierania rachunku inwestycyjnego. Po podpisaniu stosownej umowy na świadczenie usług maklerskich, można już korzystać z dostępu do konta poprzez wirtualną sieć.

Ponadto część domów maklerskich stosuje również tokeny. Są to dodatkowe, niewielkie urządzenia, które generują jednorazowo odpowiednie ciągi liczby, służące jako jednorazowe hasła dostępu. Taki system zabezpieczenia ma również chronić przed potencjalnymi intruzami, którzy chcieliby się włamać na konto i np. dokonać przelewu naszej gotówki na obcy rachunek.

Wśród bardziej popularnych technik stosuje się również odpowiednie zabezpieczenia w postaci certyfikatów elektronicznych i protokołów, a także system ochrony Fire Wall (tzw. chińskie mury, skutecznie utrudniające próby włamania do systemu). Ten ostatni jest bardzo popularny i często stosowany w ochronie przed włamaniami do wielu komputerów podłączonych do sieci internetowej.

 

Ponadto, oprócz zaawansowanych technik kryptografii, stosowane są też zabezpieczenia w postaci przypisania inwestora do konkretnego komputera (nr IP komputera) czy choćby bardzo prosty sposób zarządzania gotówką klienta (możliwość przelewu tylko i wyłącznie na jeden, wcześniej wskazany rachunek bankowy).

Widać więc, że aby ochronić skutecznie nasz komputer przed włamaniem, mamy do dyspozycji całą paletę zabezpieczeń. Warto również w trakcie otwierania rachunku w domu maklerskim, dokładnie zapoznać się z systemami, jakie oferują poszczególni brokerzy.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24823 )
Array ( [docId] => 24823 )