Czym różni się inwestowanie od oszczędzania

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

W obu przypadkach mamy do czynienia z rezygnacją z bieżącej konsumpcji na rzecz osiągnięcia przyszłych zysków. Istotna różnica między inwestowaniem a oszczędzaniem polega jednak na ryzyku, jakie jesteś w stanie zaakceptować, aby uzyskać większe profity.

I tu pojawia się zasadniczy dylemat, czy chcesz inwestować np. na giełdzie papierów wartościowych, licząc jednocześnie na pokaźne zyski w przyszłości – jednak z możliwym narażeniem gotówki, wynikającym z przejściowych wahań cen akcji. Czy też zdecydujesz się na oszczędzanie – a więc ochronę kapitału, zadowalając się niewielkim zyskiem z lokaty bankowej.

Jeszcze gorzej, jeżeli postanowisz trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. W tym ostatnim przypadku bowiem, nie tylko nie będziesz zarabiał, ale twoje pieniądze stracą na wartości w wyniku wzrostu rynkowych cen towarów i usług, czyli tzw. inflacji.

Oczywiście gra na giełdzie to spore ryzyko, dlatego też wielu zadowala się tym drugim, a niejednokrotnie i trzecim rozwiązaniem - próbując ochronić w ten sposób ciężko wypracowane oszczędności. Tym samym pozbawiają się jednak szansy na lepsze, bogatsze życie. Bowiem to właśnie umiejętnie prowadzone inwestycje (zakup akcji, obligacji, kontraktów terminowych, jednostek funduszy inwestycyjnych) są kluczem do sukcesu i nagrodą za rezygnację z obecnej konsumpcji na rzecz przyszłych, pokaźnych zysków.

 

Kluczowe pozostaje również pytanie o cel twoich inwestycji (wybór strategii inwestycyjnej), który w zależności od indywidualnych potrzeb, sytuacji rodzinnej, zawodowej, obecnego statusu materialnego, czy choćby cech osobowościowych, jest całkowicie odmienny. Tak naprawdę jednak chcesz tego, co wszyscy – jak najszybciej pomnożyć swój majątek. Na rynku możemy spotkać różne rodzaje inwestycji. Musisz jednak pamiętać, aby dokonywać ich przede wszystkim z posiadanych nadwyżek finansowych.

Chodzi o to, aby nie ucierpiał na tym budżet firmy, rodziny czy gospodarstwa domowego. Trudno bowiem mówić o efektywnym inwestowaniu, kiedy brakuje nam jednocześnie na opłacenie rachunków za prąd światło, czy gaz. Dlatego po zaspokojeniu podstawowych potrzeb i uregulowaniu wszystkich rachunków, możesz już ruszyć na zakupy papierów wartościowych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24706 )
Array ( [docId] => 24706 )