Dlaczego nie warto inwestować na „chybił, trafił”

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Inwestowanie na rynku kapitałowym to ciężki kawałek chleba. Musisz nie tylko posiadać odpowiednie umiejętności, ale także nabyć wiedzę, która pozwoli ci na sprawne poruszanie się w zawiłościach giełdy. Stąd tak ważne przy podejmowaniu decyzji jest wcześniejsze przygotowanie do inwestycji.

Oczywiście możesz sobie pozwolić np. na zakup akcji czy innych papierów wartościowych na tzw. „chybił, trafił”. Jednak konsekwencje takiego korku prawdopodobnie będą opłakane w skutkach, a straty jakie odniesiesz na długi czas zniechęcą cię do podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. I tu lekarstwem mogą być wszelkiego rodzaju analizy, które pozwolą ci zdiagnozować sytuację na rynku.

Oczywiście korzystanie z analiz nie zagwarantuje ciągłych zysków – pozwoli jednak z dużym prawdopodobieństwem określić możliwość osiągnięcia potencjalnych korzyści. Z drugiej strony, dzięki dogłębnej analizie uzyskasz także odpowiedź na pytanie choćby: jakich papierów się wystrzegać, bo ich zakup może przynieść bardzo poważne straty. W tym celu warto, abyś skorzystał z wypróbowanych już metod – analizy fundamentalnej i technicznej.

Analiza fundamentalna skupia się – jak sama nazwa wskazuje – na fundamentach finansowych, a więc podstawach które stanowią trzon działalności spółki i decydują o jej kondycji, a tym samym wpływają także na wartość jej majątku i jednostkową cenę akcji. W analizie fundamentalnej bardzo ważnym elementem jest ocena kondycji całej gospodarki, ale także poszczególnych sektorów, co w kontekście działania danej firmy i osiąganych przez nią wyników, umożliwia ocenę dalszych perspektyw jej rozwoju.

 

Kolejnym ważnym elementem jest analiza techniczna. Wychodzi z całkowicie odmiennych założeń, niż analiza fundamentalna. Tutaj w centrum zainteresowania znajdują się kursy akcji, które zwiastują przyszłe zmiany i trendy w gospodarce (w analizie fundamentalnej jest odwrotnie - to wyniki finansowe są podstawą, która kształtuje przyszłe zmiany cen akcji na rynku).

Analiza techniczna opiera się więc na studiowaniu obecnych i przeszłych zmian kursów, a także wielkości obrotów na poszczególnych instrumentach i wyodrębnianiu powtarzających się na rynku sekwencji. Jest stosowana raczej przy podejmowaniu krótkoterminowych decyzji inwestycyjnych – czyli w horyzoncie kilkumiesięcznym, a często nawet krótszym. W analizie technicznej wykorzystywane są dwa rodzaje narzędzi. Są to tzw. formacje techniczne – określane na podstawie kursów akcji w przeszłości, a także wskaźniki techniczne.

Trzecim typem analizy, która może być niesłychanie przydatna dla inwestora jest analiza portfelowa. Podstawą analizy portfelowej jest przede wszystkim ocena możliwej do osiągnięcia stopy zwrotu z prowadzonej inwestycji, przy jednoczesnym oszacowaniu ryzyka jakie towarzyszy inwestowaniu kapitału. Oba te czynniki bowiem wpływają bezpośrednio na zachowanie inwestora, a co za tym idzie kształtują również strategię działania na rynku.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24714 )
Array ( [docId] => 24714 )