Dobry czas na inwestowanie w akcje może zwiastować korektę

Kategoria: Giełda
Data: 26-10-2013 r.

Inwestorzy wypłynęli na szerokie wody rynków finansowych, gdzie już zapomniano o burzach i sztormach. Pogoda do inwestowania w akcje sprzyja, indeksy ocierają się o historyczne rekordy. Ale czy to nie cisza przed burzą?  

Brak reakcji na bardzo słabe odczyty PMI dla Francji, nieco słabsze wskaźniki aktywności w Niemczech i strefie euro wskazuje, że nastroje na giełdach są bardzo bycze.

Rekordowe poziomy indeksów giełdowych akcji

Indeksy na głównych parkietach trzymają się blisko rekordowych poziomów. Chwilowe niewielkie spadki wykorzystywane są przez tych, którzy jeszcze akcji nie kupili lub uważają, że mają ich zbyt mało. Oczywiście w takiej atmosferze wzrosty mogą trwać jeszcze długo i doprowadzić wskaźniki do nowych rekordów, ale można podejrzewać, że najbardziej doświadczeni inwestorzy zaczynają już myśleć o realizacji zysków.

Zwyżka na Wall Street zwiastuje korektę i spowolnienie tempa wzrostu

 

W trakcie trwającej od jedenastu sesji fali zwyżkowej DAX zyskał 5,5 proc., a S&P500 wzrósł o niemal 6 proc. W trakcie sierpniowo-wrześniowego rajdu zdobycze byków były niemal identyczne. Wcześniejszy, trwający od końca czerwca do początku sierpnia przyniósł na Wall Street zwyżkę przekraczającą 8,5 proc. Nie ulega więc wątpliwości, że można się wkrótce spodziewać korekty lub co najmniej spowolnienia tempa wzrostu.

Hossa w Warszawie, reforma emerytur i wzrastający WIG20

Tymczasem warszawska hossa ma całkiem solidne podstawy fundamentalne, zarówno w skali całej gospodarki, jak i większości spółek, szczególnie małych i średnich. Nasz rynek to trochę inna historia. Do rekordów nam jeszcze bardzo daleko, więc możemy sobie pozwolić na nieco więcej. I widać, że byki ten fakt skwapliwie wykorzystują. Widać to w trakcie poszczególnych sesji, takich jak te z 20 i 21 października, gdy WIG20, mimo niezbyt sprzyjających warunków w otoczeniu, szedł w górę po 2,8-3,5 proc.Niemal wszyscy zapomnieli już o naszym największym lokalnym zagrożeniu, czyli reformie emerytur.

Roman Przasnyski, Open FinanceZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24939 )
Array ( [docId] => 24939 )