Egzamin na maklera papierów wartościowych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 06-07-2012 r.

Zawód maklera papierów wartościowych jawi się jako bardzo atrakcyjne i prestiżowe zajęcie, które wymaga określonej wiedzy i predyspozycji do jego wykonywania. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że przywilej noszenia czerwonych szelek mają tylko osoby, które wcześniej przeszły bardzo ostrą weryfikację i zdały odpowiedni egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego.

Tak naprawdę, aby przystąpić do egzaminu konieczna jest długa i bardzo żmudna nauka, obejmująca wiele różnych dziedzin, począwszy od prawa, poprzez zagadnienia z zakresu finansów, rachunkowości, makroekonomii, aż do wewnętrznych procedur giełdowych.

Jeżeli chcesz osiągnąć odpowiedni poziom wiedzy, musisz przede wszystkim zapoznać się z przepisami prawnymi, szczególnie zagadnieniami z prawa cywilnego, handlowego, podatkowego, dewizowego oraz regulacji odnoszących się do rynku papierów wartościowych i pozostałych instrumentów finansowych.

Wśród zagadnień egzaminacyjnych obowiązują również tematy z zakresu oferty publicznej i spółek publicznych. Musisz także dokładnie zapoznać się z zasadami, jakim podlega obrót papierami wartościowymi.

W testach egzaminacyjnych będziesz mógł też znaleźć pytania o nadzór nad rynkiem finansowym i kapitałowym, a także o działanie towarzystw i funduszy inwestycyjnych. Musisz również posiadać wiedzę z zakresu rynku towarów giełdowych oraz poznać zasady, jakie obowiązują w systemie rozliczeniowo-depozytowym.

Następny etap do przebrnięcia to rachunkowość finansowa, w tym m.in. zasady rozliczeń, wyceny składników majątkowych, badanie sprawozdań i ochrona danych.

Na tym jednak edukacja się nie kończy. Musisz również posiadać wiedzę z zakresu działania poszczególnych rynków i instrumentów finansowych, matematyki finansowej, wyceny instrumentów dłużnych i analizy finansowej przedsiębiorstw.

Na koniec pozostają jeszcze strategie inwestycyjne, obrót giełdowy i pozagiełdowy, a także zasady etyki zawodowej maklerów papierów wartościowych.

Aby przystąpić do egzaminu, konieczne jest złożenie lub przesłanie do Komisji Nadzoru Finansowego odpowiedniego wniosku rejestrowego. Do tego należy dołączyć jedną fotografię oraz dowód wpłaty egzaminacyjnej (500 zł w przypadku egzaminu na maklera lub 150 zł w przypadku egzaminu uzupełniającego). Dokumenty muszą zostać złożone na 14 dni przed egzaminem.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24844 )
Array ( [docId] => 24844 )