Gaz od stycznia będzie tańszy

Kategoria: Giełda
Data: 07-11-2012 r.

Dla wielu gospodarstw domowych korzystających z ogrzewania gazowego sezon zimowy to okres kiedy szybko topnieją oszczędności. Wysokie rachunki za gaz powodują, że do sezonu grzewczego trzeba przygotować się kilka miesięcy wcześniej. Po wielu podwyżkach cen gazu nareszcie nadeszły dobre wiadomości dla odbiorców gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo5 listopada podpisało z Gazpromem aneks do długoterminowego kontraktu jamajskiego podpisanego we wrześniu 1996r. Kontrakt jamalski gwarantował stronie rosyjskiej wysokie ceny gazu do 2022 . Nowe warunki cenowe uwzględniają korzystne zmiany cen gazu obserwowane w ostatnim czasie na rynku europejskim.

Renegocjacja kontraktu jest wynikiem złożenia do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie pozwu w sprawie urynkowienia cen gazu pomiędzy stronami. W uzgodnionej nowej cenowej zawarte są zarówno składniki oparte na notowaniach produktów ropopochodnych na światowych rynkach surowcowych, jak i rynkowych notowaniach gazu. Spowoduje to znaczne obniżenie ceny gazu na polskim rynku.

Zawarty aneks do kontraktu jamajskiego zawiera warunek zawieszający, zgodnie z którym PGNiG wycofa pozew z Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. We wtorek., 6 listopada PGNiG poinformowało, że spełnione są warunki zawieszające aneksu, koncern zwrócił się do Trybunału Arbitrażowego z odwołaniem pozwu. Trybunał w tym samym dniu potwierdził przyjęcie odwołania.

Według PGNiG, dzięki podpisaniu aneksu przyjęte rozliczenia ze stroną rosyjską w okresie 2011 – 2012 będą miały pozytywny wpływ na wynik EBITDA spółki w 2012 roku w wysokości około 2,5 - 3 mld zł. Po ukazaniu się wiadomości, kurs akcji PGNiG na warszawskiej giełdzie 6 listopada rusł nawet o 15,4 proc. Na zamknięciu sesji właściciele akcji spółki zyskali 9,6 proc.

 

Ministerstwo Skarbu Państwa opowiedziało się za przeznaczeniem na inwestycje dużej części kwoty zwróconej przez Gazprom. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że jest za wcześnie, aby móc mówić o wypłacie przez spółkę dywidendy za 2012 rok. Pieniądze mają być w znacznej mierze przeznaczone na wydobycie węglowodorów. Według Radosława Dudzińskiego, wiceprezesa PGNiG, kwota, należna z tytułu retroakcji, wpłynie do spółki w ratach, zgodnie z harmonogramem spłaty, do końca I kwartału przyszłego roku.

Jak poinformowała na konferencji prasowej Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG, wynegocjowana z Gazpromem obniżka ceny gazu jest wyższa niż 10 proc. Do połowy listopada spółka złoży do prezesa URE wniosek o znaczące obniżenie taryfy gazowej, tak aby nowe ceny mogły obowiązywać od stycznia 2013 r.

Sławomir Łuniewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24890 )
Array ( [docId] => 24890 )