Instrumenty pochodne ograniczą ryzyko inwestycji

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Aby ograniczyć ryzyko inwestycyjne z posiadanych przez ciebie w portfelu akcji, możesz również zastosować instrumenty pochodne, takie jak kontrakty terminowe czy opcje. Jednak ten sposób wymaga sporej wiedzy i dużego doświadczenia – dlatego raczej nie jest polecany dla początkujących inwestorów.

Warto w tym miejscu także przybliżyć instrumenty, które mogłyby nam posłużyć do ochrony zgromadzonych środków. Po pierwsze chodzi o kontrakty terminowe, a więc zobowiązanie dwóch stron do przeprowadzenia w przyszłości transakcji kupna (sprzedaży) pewnej ilości instrumentu bazowego w określonym terminie i po określonej z góry cenie.

W uproszczeniu więc dwie strony umawiają się co do przyszłej transakcji, dotyczącej instrumentu bazowego (np. akcji).

Drugim elementem tej układanki są opcje. I tu wyróżniamy dwa rodzaje opcji – opcje kupna i opcje sprzedaży. W przypadku opcji kupna mamy do czynienia z prawem do kupna pewnej ilości instrumentu bazowego w ustalonym terminie i po określonej cenie.

Strona będąca posiadaczem opcji jest posiadaczem tego prawa, zaś druga strona – wystawca opcji, przyjmuje na siebie zobowiązanie sprzedaży instrumentu bazowego, w przypadku żądania wykonania prawa przez posiadacza opcji.

W rezultacie posiadacz opcji ma zapewnioną cenę kupna instrumentu bazowego. Z kolei opcja sprzedaży jest to prawo sprzedaży pewnej ilości instrumentu bazowego w ustalonym terminie i po określonej z góry cenie.

W tym przypadku strona będąca posiadaczem opcji jest posiadaczem tego prawa, zaś druga strona – wystawca opcji, przyjmuje na siebie zobowiązanie kupna instrumentu bazowego, w przypadku żądania wykonania prawa przez posiadacza opcji. W ten sposób posiadacz opcji sprzedaży ma zapewnioną cenę sprzedaży instrumentu bazowego.

 

Wspomniane instrumenty pochodne mogą być stosowane do zabezpieczania przed niekorzystnymi zmianami cen instrumentów bazowych (np. akcji). I tu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych reguł.

Jeżeli chcesz się zabezpieczyć przed spadkiem ceny instrumentu bazowego, wówczas powinieneś skorzystać z możliwości zakupu opcji sprzedaży bądź sprzedaży kontraktu terminowego.

I odwrotnie – w przypadku zakupu opcji kupna i zakupu kontraktu terminowego jesteś w stanie zabezpieczyć się przed wzrostem ceny instrumentu bazowego.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24740 )
Array ( [docId] => 24740 )