Jak dokonać wpłaty na rachunek maklerski

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-07-2012 r.

W przypadku kiedy rachunek maklerski jest bezpośrednio powiązany z kontem bankowym, wystarczy dokonać wpłaty w banku – osobiście bądź przelewem na odpowiednie konto i po zaksięgowaniu gotówki można już korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku i dokonywać operacji zakupu papierów wartościowych.

W sytuacji kiedy rachunek maklerski nie jest powiązany bezpośrednio z kontem bankowym operacja przebiega również identycznie. Trzeba więc osobiście udać się z gotówką do domu maklerskiego i dokonać odpowiedniej wpłaty bądź skorzystać z prostszej i bezpieczniejszej metody i dokonać przelewu (warunek niezbędny to wcześniejsze otwarcie konta).

Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna i gwarantuje – szczególnie w przypadku większych kwot – że nie padniemy np. ofiarą kradzieży lub innego przestępstwa.

Z drugiej jednak strony wielu inwestorów, nie mających jeszcze doświadczenia na rynku bądź dopiero rozpoczynających swoją przygodę z papierami wartościowymi może decydować się na osobistą wizytę u pośrednika.

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia wielokrotnie podczas publicznych ofert, w trakcie których akcje państwowych przedsiębiorstw oferował na rynku Skarb Państwa. Wówczas wiele osób, które po raz pierwszy pojawiły się w domu maklerskim, aby otworzyć rachunek inwestycyjny, decydowało się również na wpłatę gotówki bezpośrednio u brokera.

 

Jednak na szczęście ten system odchodzi już do lamusa. Wielu inwestorów zdaje sobie bowiem sprawę, że lepiej wcześniej uruchomić konto i dokonać przelewu, niż odkładać całą procedurę na ostatnią chwilę.

W tej sytuacji warto też np. zapoznać się terminami zapisów na akcje w ramach publicznej oferty (harmonogram jest publikowany w prospekcie emisyjnym), aby później móc spokojnie zasilić rachunek inwestycyjny w gotówkę i dokonać zakupu papierów bez zbędnego pośpiechu i towarzyszącego mu później stresu.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24828 )
Array ( [docId] => 24828 )