Jak działa na rynku ETF

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

ETF, czyli Exchange Trade Fund (otwarty fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie) to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chciałyby zdecydowanie poszerzyć swoje spektrum inwestycyjne. Dzięki inwestycji w ETF można bowiem ulokować gotówkę w instrument odzwierciedlający zachowanie określonych indeksów giełdowych.

Tytuły uczestnictwa w tego typu funduszu notowane są na warszawskim parkiecie na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku akcji. Z drugiej jednak strony, funkcjonowanie ETF-ów, podobnie jak i innych funduszy inwestycyjnych, jest regulowane odpowiednimi procedurami i przepisami prawnymi.

Mechanizm funkcjonowania najlepiej prześledzić tutaj na przykładzie ETF-u na indeks WIG20 (pierwszego instrumentu o tej charakterystyce na warszawskim parkiecie), którego emitentem jest LYXOR Asset Management należący do grupy kapitałowej Societe Generale.

W tym przypadku instrumenty notowane systemie notowań ciągłych (waluta obowiązująca to złoty), a jednostką notowania jest jeden tytuł uczestnictwa. Jego początkowa wartość odzwierciedla 1/10 wartości indeksu WIG20.

Oczywiście obrót tymi papierami wartościowymi jest ściśle monitorowany przez firmy inwestycyjne, które jednocześnie czuwają nad zapewnieniem odpowiedniej płynności notowań.

Jakie korzyści niesie ze sobą inwestycja w ETF

Przede wszystkim mamy tutaj prosty sposób na zróżnicowanie portfela. Dzięki jednemu instrumentowi jesteśmy w stanie ulokować kapitał w jeden papier wartościowy, który odzwierciedla zachowanie indeksu, czyli zmiany cen akcji wielu spółek.

Dodatkowo jest to instrument płynny, który podlega transakcjom kupna i sprzedaży na każdej sesji. Z kolei transakcji można oczywiście dokonywać za pośrednictwem rachunku inwestycyjnego, który zostanie wcześniej uruchomiony w dowolnym biurze maklerskim.

Inwestor może również korzystać z dywidend, wypłacanych przez spółki, których udziały wchodzą w skład indeksu. Polega to na tym, że gotówkę inkasuje fundusz, a następnie przekazuje ją inwestorowi.

Warto też zwrócić uwagę na poziom opłat za zarządzanie, które są tutaj kilkukrotnie niższe od średniej pobieranej przez tradycyjne Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Wśród ETF-ów na warszawskim parkiecie mamy też instrumenty odzwierciedlające zachowanie wskaźników zagranicznych giełd, jak np. niemieckiego DAX-a czy amerykańskiego S&P500.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24807 )
Array ( [docId] => 24807 )